Tnij koszty flotowe z lokalizatorami GPS

Cięcie wydatków i doskonalenie procesów w firmie to zawsze gorący temat. W poszukiwaniu dostępnych opcji warto rozważyć sposób, w jaki zarządzana jest flota pojazdów, ponieważ mądre posunięcia biznesowe w tym zakresie prawie zawsze pozwalają na znaczne oszczędności. Dzięki odpowiednim krokom możliwe jest m.in. zmniejszenie kosztów paliwa i eksploatacji, a także optymalizacja tras przejazdów i czasu pracy kierowców. W tym artykule skupimy się na jednym z najskuteczniejszych sposobów na proste i efektywne kontrolowanie floty – system lokalizacji GPS.

Wszystko w zasięgu wzroku

Możliwość obserwowania całej floty pojazdów na mapie jest jedną z największych i najbardziej oczywistych zalet monitoringu poprzez moduły GPS. Lokalizator zainstalowany w pojeździe (np. moduł IKOL GO, oferowany przez polską firmę IKOL) daje możliwość sprawdzenia pozycji każdego samochodu zarówno live, jak i w okresie do 12 miesięcy wstecz. Dzięki tym informacjom możliwe jest łatwe określenie, gdzie pojechali pracownicy, a także jaki były cele tych podróży – użytkownik w aplikacji mobilnej lub fizycznym przełącznikiem w aucie oznacza, czy przejazd był prywatny, czy służbowy. Informacje uzyskane z lokalizatora poinformują nas też, ile godzin i kilometrów samochód przejechał w wybranym okresie, a także jaki czas spędzony był w zdefiniowanym przez nas obszarze na mapie. Dzięki tej funkcji możemy poznać, ile czasu pojazd spędził np. koło siedziby firmy klienta.

Lokalizatory GPS zainstalowane w autach flotowych zwiększają również ich bezpieczeństwo. Dzięki modułom GPS możliwe jest m.in. zdalne odłączenie rozrusznika, np. w dniach nieużytkowych, a także łatwe odnalezienie pojazdu w przypadku kradzieży.

Wszystkie informacje o flocie pojazdów przekazywane mogą być w formie szczegółowych raportów lub w formie alertów SMS, e-mail lub wiadomości pop-up w telefonie. To oznacza, że fleet manager lub właściciel firmy mogą reagować na ważne wydarzenia w czasie rzeczywistym, a także przeprowadzać zaawansowaną analizę floty nawet z okresu całego roku.

Zamiast kursów doskonalenia jazdy

Kolejną funkcją możliwą przy korzystaniu z lokalizatorów GPS jest analiza stylu jazdy kierowcy. Ta opcja wykorzystuje zarówno pozycję GPS na mapie jak i akcelerometry umieszczone wewnątrz modułu.  W przypadku gwałtownych hamowań, przyspieszeń lub skrętów lokalizator zapisze te informacje i umożliwi wygenerowanie stosownego raportu lub alertu. Te informacje pozwalają na wywnioskowanie, jakiego rodzaju błędy w użytkowaniu najczęściej popełnia dany kierowca.

Najlepsze na koniec- cięcie kosztów paliwa

Jedynym z kluczowych obszarów, na których zależy każdemu fleet managerowi czy właścicielowi firmy jest redukcja kosztów związanych z paliwem. Moduł IKOL CAN, podpinany pod tzw. Szynę CAN pojazdu, daje bardzo precyzyjne informacje dotyczące poziomu spalania zarówno przy poszczególnych przejazdach, jak i w dłuższych okresach czasu. Dzięki temu urządzeniu możliwe jest sprawdzenie, jakie nieprawidłowości przyczyniają się do zwiększonych kosztów paliwa – często nawyki kierowców, takie jak trzymanie zbyt wysokich obrotów silnika  w dłuższym okresie czasu potrafią znacznie podwyższyć spalanie pojazdu. Jeśli jednak nie chcemy instalować urządzenia wpinanego w szynę CAN, moduł IKOL GO pozwoli na oszacowanie spalania pojazdu na podstawie średniego zużycia paliwa podanego przy konfiguracji modułu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here