Woskowanie samochodu

0
666

Każdy kierowca samochodu chce, aby jego pojazd był piękny, a na dodatek czysty. Powierzchowny brud z pewnością usuniemy na myjni, jednak, jeśli chodzi o detale wizualne, to najlepiej skorzystać ze specjalnych zabiegów. Najważniejsze i najbardziej efektowne z nich to polerowanie oraz woskowanie.

POLERWOANIE ORAZ WOSKOWANIE – DLACZEGO SĄ TAKIE WAŻNE?

Istnieje kilka powodów, dla których wykonuje się te zabiegi. Przede wszystkim wizualnie bardzo poprawia to jakość karoserii. Woskowanie jest świetnym sposobem na to, aby uchronić swój pojazd przed środowiskiem zewnętrznym oraz przed złym oddziaływaniem warunków atmosferycznych. Jeśli podczas polerownia użyjemy również pastę, to dzięki niej możemy wypełnić niewielkie ubytki w lakierze. Zapewni to kolejny estetyczny efekt. Wszystkie te czynności chronią pojazd przed jego starzeniem, które z biegiem lat jest nieuniknione. Ma to duży wpływ na wartość samochodu. Dlatego warto zastosować te dwa zabiegi w momencie, gdy chcemy sprzedać auto. Dzięki temu z pewnością podniesie to wartość rynkową pojazdu.

KIEDY NALEŻY WOSKOWAĆ SAMOCHÓD?

Bardzo ważne jest, aby zabiegu woskowania nie wykonywać w dni, kiedy temperatura jest bardzo wysoka. Idealna będzie ta między 15 a 20 stopniami Celsjusza. Istotne jest także, aby pojazd był ustawiony w przyciemnionym miejscu, najlepiej w zamkniętej przestrzeni, w garażu. Świetnym posunięciem będzie sprawdzenie pogody na dobę. Przez taki okres czasu samochód nie może mieć kontaktu z wodą. Nie wolno w tym czasie wystawiać auta na deszcz ani go myć.

JAKIE PRODUKTY SĄ POTRZEBNE DO WOSKOWANIA SAMOCHODU?

Oczywiste jest, że do woskowania samochodu potrzebny jest przede wszystkim wosk. Warto zakupić może nieco droższy za to markowy produkt. Będzie on gwarantował efekt jakiego oczekujemy. Bardzo przydatny jest również aplikator gąbkowy. Jest możliwość nakładania wosku dłońmi, jednak dzięki aplikatorowi wykonamy czynność znacznie dokładniej i szybciej. Na dodatek nałożona warstwa będzie o wiele lepiej rozprowadzona. Z pewnością przydadzą się także specjalne ściereczki do polerowania z mikrowłókna.

JAK POPRAWNIE NALEŻY NAKŁADAĆ WOSK?

Woskowanie karoserii  nie jest trudną czynnością. Niewielką ilość wosku trzeba nałożyć na lakier samochodu. Aplikator znacznie ułatwi nam to zadanie. Warto, jednak pamiętać, żeby wosku nie było za dużo. Przez to znacznie trudniej będzie nam rozprowadzić grubą warstwę na karoserii, a dodatkowo niewykorzystany preparat się zmarnuje. Aby ułatwić sobie zadanie, warto podzielić auto na mniejsze obszary, takie jak: klapa bagażnika, maska czy drzwi. W ten sposób skupimy się na jednym fragmencie karoserii, a kończąc go przejdziemy do następnego. Woskowanie należy zacząć miejsc, w których karoseria ma najciemniejszy kolor. Polerowanie można zaczynać po kilku minutach od momentu nałożenia wosku.

JAK POZBYĆ SIĘ NIEWIELKICH RYS NA SAMOCHODZIE?

Polerowanie i woskowanie to metody czasochłonne i nie zawsze konieczne jest ich stosowanie, aby usunąć niewielkie zarysowania. Najczęściej wystarczy jedynie gąbka oraz pasta polerska. Wcieranie pasty gąbką w lakier powinno rozwiązać nasz problem. Ważną kwestią jest, aby nie powtarzać tego zabiegu często, ponieważ może to doprowadzić do jeszcze większego uszkodzenia karoserii.

JAK MOŻEMY SPRAWZIĆ CZY POLEROWANIE ORAZ WOSKOWANIE WYKONANO PRAWIDŁOWO?

Aby sprawdzić, czy polerownie oraz woskowanie zostało wykonane prawidłowo należy spryskać lekko wodą karoserię samochodu. Jeśli wosk został prawidłowo nałożony, to cząsteczki wody zostaną przez niego odepchnięte. Powinny się one ułożyć w bardzo charakterystyczne kształty (kule). Jeśli tak się dzieje, to pojazd można pozostawić w zacienionym miejscu najlepiej na kilka godzin. W tym czasie lakier powinien silnie powiązać się z woskiem.

Podsumowując. Zarówno polerowanie, jak i woskowanie to bardzo ważne czynności, jeśli chcemy, aby nasze auto pięknie się prezentowało. Dzięki nim lakier samochodu będzie odpowiednio chroniony, a dodatkowo pojazd zachowa swoją piękną barwę. Samochód po prostu zyskuje na swojej wartości.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here