jaki akumulator do auta

Wbrew pozorom dobór odpowiedniego akumulatora do pojazdu nie jest tak prostym zadaniem, jakby mogło się wydawać wielu osobom. Warto tej kwestii poświęcić nieco czasu i uwagi, aby wybrać produkt najlepszy i najbardziej wartościowy w użytkowaniu.

A zatem jaki akumulator do auta będzie najlepszy?

W pierwszej kolejności należy pamiętać o tym, że akumulatory to bardzo ważne dla prawidłowej pracy samochodu (a więc i bezpiecznej jazdy) narzędzia, dlatego też jego zakup powinien być dokonywany jednie w specjalistycznych sklepach. Co prawda akumulatory dostępne są także w dość dużej ilości (czasem w konkurencyjnych cenach w stosunku do sklepów specjalistycznych), jednak bardzo często są one za długo przechowywane w nieodpowiednich warunkach, przez co niezwykle szybko stają się niezdatne do użytku.

w aucie

Wybór odpowiedniego akumulatora jest nieco trudniejszym zadaniem w przypadku tych bardzo nowoczesnych aut, które zostały wyposażone w wiele odbiorników prądu, system start-stop czy też układ odzyskiwania energii pochodzącej z hamowania, dlatego też w ich przypadku niezbędne będzie zastosowanie specjalnych akumulatorów, zupełnie innych pod względem wielu parametrów od tych, które umieszczane są w samochodach nieco starszych – przy ich zastosowaniu a autach nowoczesnych ich żywotność skrócona zostaje do zaledwie kilku tygodni. Tradycyjny akumulator, choć nie drogi w przypadku aut nowoczesnych i przepełnionych technologią nie będzie ani praktycznym, ani też ekonomicznym rozwiązaniem. W przypadku akumulatora jedną z najlepiej sprawdzających się zasad jest ta mówiąca o tym, że w pojeździe umieszczany powinien być akumulator rekomendowany przez jego producenta.

Nowoczesne auta wymagają nowoczesnych akumulatorów, a te nieco starsze z pewnością doskonale będą funkcjonowały (o ile akumulator będzie kupiony w specjalistycznym miejscu) na tym bardziej tradycyjnym. Takie zalecenia nie są jedynie wymysłem producenta, a mają one przede wszystkim zapewnienie komfortowej i co najważniejsze bezpiecznej eksploatacji pojazdu.

W przypadku dobory akumulatora bardzo ważną kwestią jest także zwrócenie uwagi na parametry związane z prądem rozruchowym (a wartość ta podawana jest w amperach) oraz pojemnością akumulatora (czyli wartością wyrażoną w amperogodzinach). Oba parametry w wyborze odpowiedniego akumulatora pełnią dość istotną rolę. Im silnik jest większy. tym wspomniane wcześniej parametry powinny przybierać wyższe wartości.

Dzieje się tak dlatego, że silniki o dużej pojemności do rozruchu potrzebują dużej ilości energii (przy stosunkowo nie wielkiej ilości czasu). W przypadku każdego silnika warto jednak wybrać możliwie jak największą pojemność akumulatora, przy jednoczesnym zachowaniu narzuconych przez producenta ograniczeń. Źle dobrane parametry poskutkują tym, że akumulator przez cały czas będzie niedoładowany, co z kolei prowadzi do znacznego skrócenia jego żywotności i funkcjonalności.

akumulator do auta

Akumulator z oczywistych względów musi mieścić się pod samochodową maską w miejscu dokładnie dla niego wyznaczonym ( a w tym przypadku im większą pojemność tym większe gabaryty, co należy mieć na uwadze kupując nowy akumulator z pominięciem zaleceń producenta). Wybierają akumulator do własnego pojazdu uwagę zwrócić należy również na jego kształt – chodzi tu przede wszystkim o jego biegunowość (a najprościej rzecz ujmując umiejscowienie znaków ”+” oraz ”-”). Bez sprawdzenia tej jakże istotnej kwestii okazać się może, że wystąpią bardzo poważne problemy, a nawet i brak możliwości jego podłączenia.

Ostatnim z parametrów akumulatora, na który koniecznie trzeba zwrócić uwagę przy jego zakupie jest napięcie (które nie wiedzieć czemu przez wielu często jest pomijane).

Jeszcze kilkanaście lat temu akumulator regenerować można było samodzielnie, poprzez uzupełnienie elektrolitów. Dziś znalezienie takiego urządzenia byłoby bardzo trudne, a niemal wszystkie obecne na dzień dzisiejszy na rynku akumulatory są bezobsługowe. To wbrew pozorom daje większy komfort kierowcom niż stare, przeznaczone do samodzielnego uzupełniania akumulatory.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie auto do 20 tys
Następny artykułJaki samochód kupić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here