ile mam punktów karnych

Gdy złamiemy przepisy związane z jazdą samochodem i zostaniemy złapani przez policję lub fotoradar, musimy liczyć się z naliczeniem punktów karnych, zgodnie z obowiązującym taryfikatorem. Przekroczenie ich określonej liczby może się dla nas skończyć źle. Jak sprawdzić ich liczbę i co warto jeszcze na ich temat wiedzieć?

W jaki sposób mogę sprawdzić liczbę punktów karnych?

To, ile mam punktów karnych, mogę sprawdzić w dwojaki sposób. Po pierwsze, trzeba udać się na komisariat policji. Wówczas powinniśmy przygotować dokument potwierdzający tożsamość (np. dowód osobisty lub paszport), który okazuje się funkcjonariuszowi w komisariacie.

Informacja, którą wówczas uzyskamy, będzie miała charakter ustny, chyba że poprosimy o specjalne zaświadczenie. Za takie zaświadczenie trzeba wnieść jednak opłatę skarbową. Taką opłatę, w wysokości 17 złotych, wnosi się na konto Urzędu Gminy lub Urzędu Miasta właściwego miejscowo dla danego komisariatu, przelewem lub w formie wpłaty gotówkowej do kasy. W takim przypadku na komisariat trzeba zabrać dodatkowo potwierdzenie wniesienia opłaty.

samochody na drodze

Liczbę punktów karnych można także sprawdzić w bardziej dogodny sposób, przy wykorzystaniu profilu zaufanego. Taki profil możemy założyć nie wychodząc z domu, jeśli mamy konto w systemie bankowym i kwalifikowany podpis elektroniczny. Profil zaufany założy każda osoba posiadająca numer PESEL. Taki profil zaufany jest potwierdzonym zestawem danych identyfikujących w jednoznaczny sposób jego posiadacza w różnego rodzaju usługach publicznych znajdujących się w Internecie. Jest on zabezpieczony tak, by żadna inna osoba nie mogła go użyć.

Dokładna instrukcja dotycząca założenia profilu zaufanego jest dostępna na stronie rządowej: https://www.gov.pl/web/gov/zaloz-profil-zaufany. Gdy założymy już swój profil zaufany, wystarczy że na stronie rządowej https://www.gov.pl/web/gov/sprawdz-swoje-punkty-karne klikniemy przycisk „Sprawdź swoje punkty karne”. Zostaniemy wówczas przeniesieni na specjalną stronę w profilu zaufanym. Logując się na swoje konto zostaniemy od razu przekierowani na serwis obywatel.gov.pl i po kilku sekundach wyświetli się nam aktualna informacja o liczbie punktów karnych na naszym koncie.

Ile mogę mieć maksymalnie punktów karnych i co się stanie po przekroczeniu limitu?

Maksymalna liczba punktów karnych dla osób, które mają prawo jazdy powyżej roku, to 24. Po przekroczeniu tej liczby otrzymujemy wezwanie od starosty kierujące na specjalny egzamin, który sprawdzi nasze kwalifikacje w zakresie prowadzenia pojazdów. Jego zasady są podobne do egzaminu na prawo jazdy. Oprócz tego, starosta kieruje nas także na dodatkowe badanie psychologiczne.

Jeśli egzamin i badania psychologiczne nie zostaną zaliczone, wówczas musimy liczyć się z utratą prawa do prowadzenia pojazdów i ponownym zdawaniem egzaminu na prawo jazdy. W jeszcze gorszej sytuacji są świeżo upieczeni kierowcy, którzy mają prawo jazdy krócej niż 1 rok. W ich przypadku maksymalna liczba punktów karnych to tylko 20. Co więcej, przekroczenie 20 punktów wiąże się z automatyczną utratą prawa jazdy. Starosta przesyła wówczas odpowiednie pismo i trzeba zdawać na prawo jazdy ponownie.

radiowóz

Czy i kiedy punkty karne się kasują?

Punkty karne ulegają po pewnym czasie likwidacji. Nie musimy się zatem obawiać o to, że przypadkowo stracimy prawo jazdy. Punkty karne kasują się po roku od dnia, w których dokonaliśmy naruszenia przepisów. Takie naruszenie wówczas się przedawnia i liczba punktów spada, chroniąc nas przed konsekwencjami związanymi z dodatkowymi egzaminami oraz z badaniami.

Jak w inny sposób można zmniejszyć liczbę punktów karnych?

Liczbę punktów karnych można zmniejszyć odbywając specjalne szkolenie w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego (czyli w tzw. Wordzie). Takie szkolenie pozwala na zmniejszenie naliczonych punktów o 6 tych, które zostały zdobyte najwcześniej. Powinniśmy jednak pamiętać o tym, że szkolenie zmniejszające liczbę punktów w WORDZ-ie możemy odbyć nie częściej niż raz na pół roku i tylko wtedy, gdy jest to mniej niż 24 punkty karne lub mniej niż 20 punktów karnych, jeśli jest to nasze pierwsze prawo jazdy, będące w naszym posiadaniu krócej niż 12 miesięcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here