Każdy posiadacz samochodu osobowego ma obowiązek wykupić ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Koszty tych polis są jednak zależne od wielu czynników. Z jakim wydatkiem trzeba się zatem liczyć?
Komunikacyjne, inaczej samochodowe ubezpieczenie OC to rodzaj polisy, która zabezpiecza właściciela pojazdu przed finansowymi konsekwencjami wywołanych przez niego szkód, na przykład uszkodzenia innego pojazdu na parkingu czy przy wymuszeniu pierwszeństwa. Wtedy nie musi on płacić za odszkodowanie z własnej kieszeni – wydatki te pokrywa towarzystwo ubezpieczeniowe, u którego posiadacz auta kupił OC.
Działające w Polsce przepisy precyzyjnie określają zakres ubezpieczenia OC oraz wskazują, że jest to polisa obowiązkowa. Wtedy, gdy kierowca nie wykupi na czas polisy, może on narazić się na bardzo wysoką karę z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego, która wynosi aż ponad 5 tysięcy złotych w 2020 roku.
Prawo nie reguluje jednak kwestii wysokości polisy OC. Tutaj towarzystwa ubezpieczeniowe mają pełną dowolność. Właśnie dlatego koszt wykupienia OC może różnić się o kilkaset, a nawet o ponad tysiąc złotych zależnie od wyboru ubezpieczyciela!
Co wpływa na koszt wysokości ubezpieczenia OC?
Towarzystwa ubezpieczeniowe kalkulują koszt ubezpieczeń OC na różne sposoby. W związku z tym trudno wskazać na jednego ubezpieczyciela, u którego będzie on rzeczywiście najniższy. Właśnie dlatego konieczne jest wykonanie indywidualnej kalkulacji, aby dowiedzieć się, ile kosztuje OC dla właściciela konkretnego pojazdu.
Wysokość składki ubezpieczeniowej na OC kształtowana jest przy tym głównie przez poziom ryzyka wywołania wypadku przed posiadacza auta. Gdy towarzystwo uważa, że ryzyko to jest wysokie, wtedy będzie proponowało wyższe opłaty. Jeśli natomiast kierowca stwarza w opinii ubezpieczyciela niższe ryzyko, wtedy za swoje OC może zapłacić znacznie niższą kwotę.
Wśród najważniejszych czynników wpływających na wysokość polisy OC znajdują się:
– marka i model posiadanego pojazdu, w tym pojemność jego silnika,
– wiek posiadacza pojazdu i czas posiadania przez niego prawa jazdy,
– miejsce zamieszkania właściciela auta,
– jego stan cywilny oraz liczba dzieci,
– zniżki za bezszkodową jazdę.
Właściciele wybranych marek aut, głównie Audi oraz BMW, muszą zapłacić za swoje OC więcej niż osoby posiadające samochody marki Skoda czy Peugeot. Koszty podwyższa także duża pojemność silnika.
Także więcej muszą zapłacić mieszkańcy dużych miast, gdzie częściej dochodzi do różnych zdarzeń drogowych. Na wysokie wydatki będą musieli przygotować się ponadto młodzi kierowcy, którzy nie są jeszcze tak doświadczeni. Również single i osoby bezdzietne mają na ogół wyższe składki niż osoby w związkach małżeńskich i mające potomstwo.
Ważne są także posiadane przez właściciela auta zniżki, które można otrzymywać po każdym roku bezszkodowej jazdy. W sumie mogą one obniżyć koszt ubezpieczenia nawet o 60 procent!
Jak wyliczyć cenę za składkę ubezpieczenia OC?
Aby dowiedzieć się, ile rzeczywiście będzie kosztowało ubezpieczenie OC, właściciel samochodu powinien wykonać indywidualną kalkulację, podając szereg danych potrzebnych do jej przeprowadzenia.
Taką kalkulację można wykonać w biurze agenta ubezpieczeniowego. Współpracuje on z różnymi ubezpieczycielami i może wykonać dla swojego klienta niezobowiązująca kalkulację prezentującą dostępne oferty. Stosowną umowę ubezpieczenia OC także można podpisać u agenta.
Dzisiaj skorzystać można także z bezpłatnych kalkulatorów ubezpieczeń OC, które dostępne są przez internet. Tego typu serwisy działają podobnie do agencji ubezpieczeń. Również skupiają oferty wielu ubezpieczycieli, dlatego można wtedy jak na dłoni sprawdzić, u którego za OC trzeba zapłacić najmniej. Umowę można zawrzeć wtedy za pomocą internetu.
Gdy kończy się obecny okres ubezpieczenia OC lub kierowca chce kupić je po raz pierwszy, warto skorzystać z dokładnej kalkulacji. Tylko wtedy będzie można dowiedzieć się, u którego towarzystwa ubezpieczeniowego za polisę będzie można zapłacić najniższą cenę!