Prędzej czy później nasze auto będzie wymagało kompleksowego przeglądu i rutynowej wymiany niektórych elementów oraz podzespołów. Oprócz wymiany klocków hamulcowych, filtrów itp. musimy również zadbać o nasz silnik.
Aby silnik pracował bezpiecznie i jego żywotność była odpowiednio długa, to musimy wymieniać w nim co jakiś czas olej silnikowy.
Olej silnikowy w naszym samochodzie spełnia bardzo ważną funkcję. To dzięki niemu nasz silnik pracuje na najwyższych obrotach w pełni bezpiecznie. Dzięki jego regularnej wymianie silnik może pracować w lepszych warunkach. Czysty i świeży olej to podstawa dbania o każdy pojazd.
Olej silnikowy do naszego samochodu nie może pochodzić z przypadku. Powinien on być wcześniej również odpowiednio dobrany. Nie możemy sobie wlać takiego oleju, który aktualnie mamy w naszym garażu lub oleju, który właśnie niedawno dostaliśmy od znajomego, bo posiadał go w nadmiarze. Na dobór oleju wpływa sporo czynników. Przede wszystkim zależy to od rocznika naszego auta, jego obecnego stanu, od konkretnego modelu silnika no i od rodzaju paliwa, którym nasz pojazd jest napędzany, czyli benzyna lub ropa naftowa. W zależności od wyżej wymienionych czynników, nasz silnik może potrzebować odpowiednio dobranego oleju pod względem jego gęstości oraz jego lepkości i pozostałych cech.
Dla przykładu samochód osobowy z rocznika 1995, który jest napędzany ropą naftową, będzie zapewne potrzebował gęstszego oleju, czyli np. może to być olej 15W40 lub 10W40. Z kolei samochód osobowy z 2010 roku, który jest napędzany benzyną, będzie zapewne potrzebował rzadszego oleju, czyli np. może to być olej 5W30.
Są to tylko ogólne przykłady, bo dobór odpowiedniego oleju uzależniony jest również od wielu innych czynników, o których mogliście przeczytać powyżej.
Przyjęło się, że olej silnikowy powinien być wymieniany w samochodzie osobowym co roku lub wcześniej, jeżeli w tym czasie osiągniemy liczbę 10 tysięcy kilometrów przebiegu. Oczywiście nie wszyscy się do tego stosują, przez co żywotność silników w ich samochodach jest o wiele mniejsza. W najgorszym przypadku brak wymiany oleju silnikowego może spowodować jego kompletne uszkodzenie.
Ile kosztuje wymiana oleju?
Wymiana oleju w naszym samochodzie jest również zależna od innych czynników. Jeżeli mówimy o samochodzie osobowym o mniejszej pojemności to kosztami, które poniesiemy będzie bańka oleju o około 4 litrów pojemności + koszta robocizny. Koszt bańki oleju również będzie zależny od tego jaki olej dokładnie wybierzemy. Olej możemy rozróżniać na podstawie marki oraz specyfikacji. Dla przykładu olej 5W30 mniej znanej marki będzie tańszy od oleju 5w30, ale bardziej znanej marki.
Dodatkowo cena jest zmienna również od gęstości i lepkości naszego oleju. Kupując nawet olej tej samej marki, ale o różnej specyfikacji, czyli np. 15W40 oraz olej 5W30 to cena również będzie inna między tymi dwoma produktami.
Co do robocizny to tutaj cena również nie jest z góry ustalona. Fachowy warsztat za wymianę oleju w naszym wozie potrafi skasować nawet 200 złotych, ale mniej znany mechanik wykona dla nas tą czynność za około 100 złotych.
Wymiana oleju silnikowego może również się różnić w zależności od rodzaju pojazdu, w którym chcemy tej wymiany dokonać. Całościowy koszt wymiany oleju na pewno będzie o wiele mniejszy w naszym malutkim aucie do jazdy miejskiej, niż w przypadku jakiegoś większego busa. Wynika to przede wszystkim z ilości wymaganego oleju przez dany silnik. Im mniejszy samochód i mniejsza pojemność silnika tym potrzebuje on mniej oleju, natomiast im większy pojazd i większa pojemność silnika, tym potrzebuje on większej ilości oleju. Z reguły dla mniejszych aut ilość wymaganego oleju to około 4-5 litrów, natomiast w przypadku wyżej wspomnianego busa wymagana ilość oleju może sięgać nawet 7 litrów.
Jak widzicie wymiana oleju w naszym samochodzie jest zależna od wielu zmiennych. Jeżeli planujemy wymianę w naszym samochodzie to musimy po prostu zsumować koszty oleju o dokładnej specyfikacji i jego ilości do naszego samochodu oraz koszta robocizny.