ile palauto

Własny samochód to ogromna wygoda, a w obecnych czasach często to konieczność nie tylko w życiu prywatnym, ale również w karierze zawodowej. Jednakże samochód to również koszty – regularne koszty spalania paliwa. Koszt użytkowania samochodu różni się w zależności od modelu auta, a w niektórych przypadkach różnice mogą być naprawdę duże.

Na to, ile pali auto, mają wpływ różne czynniki

Pierwszym z nich jest styl jazdy. Jazda równomierna, dopasowana do zachowania pozostałych pojazdów i pozbawiona gwałtownych zrywów czy hamowań ograniczy spalanie paliwa. Jeżdżenie ze stałą prędkością zmniejsza zużycie paliwa, szaleństwa za kierownicą natomiast je zwiększają. Warto planować swoje trasy tak, by unikać miejsc zakorkowanych, z robotami drogowymi lub innymi miejscami, w których konieczne są zmiany prędkości – na dłuższych trasach różnica w spalaniu będzie zauważalna. Na postojach warto wyłączać silnik.

Należy pamiętać, że energia zużywana do podgrzewania foteli lub szyb lub ta, z której korzysta klimatyzacja, również pochodzi od spalania paliwa. Warto korzystać z tych udogodnień z rozwagą i umiarem. Warto również zadbać o odpowiednie ciśnienie w oponach oraz o hamulce. Mniejsze niż zalecanie ciśnienie i źle wyregulowane hamulce zwiększają niepotrzebnie zużycie paliwa. Również masa auta ma znaczenie – warto unikać wożenia niepotrzebnych rzeczy w bagażniku czy na tylnym siedzeniu. Im więcej samochód waży, tym więcej paliwa spala. Z tego powodu najbardziej oszczędne będą auta małe i lekkie.

ile pali auto

Sprawdzą się one szczególnie w jeździe miejskiej, która wymusza na kierowcy częste przystawanie i ruszanie – na przykład w korku czy na kolejnych światłach w drodze z pracy do domu czy podczas codziennego zawożenia dzieci do szkoły.
Aby samodzielnie zorientować się, ile pali nasze auto, można wykonać prosty test. Powinno się zatankować do pełna i spisać lub wyzerować licznik kilometrów. Mając zapamiętany stan licznika, można rozpocząć jazdę. Po przejechaniu co najmniej stu kilometrów znów tankujemy do pełna – trzeba wtedy zanotować, ile litrów spaliliśmy oraz stan licznika.

Następnie należy użyć prostego wzoru – podzielić ilość paliwa przez ilość przejechanych kilometrów i pomnożyć wynik przez sto. W ten sposób otrzymany zużycie paliwa na sto kilometrów. Pozwoli nam to oszacować koszty jazdy. Jeśli zużycie paliwa jest jak dla nas zbyt wysokie, warto zastanowić się, co można zrobić, by było ono niższe. Być może wystarczy zmienić styl jazdy na płynniejszy albo zatroszczyć się o stan auta, odwiedzając mechanika. Przed kupnem nowego auta można również sprawdzić jego spalanie. Producenci samochodów udostępniają takie dane.

Testy te są prowadzone w standaryzowanych testach, które nie mają zbyt wiele wspólnego z codzienną jazdą. Każdy z takich testów używa dokładnie takich samych warunków, a jak wiemy, sposób, w jaki jeździmy, różni się w zależności od pogody i innych warunków na drodze oraz tego, czy częściej pokonujemy trasy dłuższe czy krótsze. Na szczęście, istnieją jednak w Internecie strony, na których kierowcy dzielą się własnymi wynikami osiągniętymi na danych modelach. W ten sposób można zorientować się, ile tak na prawdę litrów paliwa spala interesujący nas model. W sieci można znaleźć również zestawienia konkretnych modeli samochodów.

tankowanie auta

Niezwykle użytecznym narzędziem są kalkulatory spalania paliwa. Pozwalają ona na oszacowanie kosztów podróży poprzez podanie długości trasy, średniego spalania naszego auta, a także aktualnej ceny tankowanego paliwa. W większości nowszych samochodów znajdują się w nich komputery pokładowe, które pokazują średnie spalanie paliwa, jednak warto samemu wykonać test dla uzyskania bardziej realnych wyników.

Odpowiednia jazda oraz dbanie o stan techniczny pojazdu pozwalają na duże oszczędności w kwestii zakupu paliwa, w szczególności, jeśli jeździmy dużo i często. Odbije się to na stanie naszych finansów, a zaoszczędzone w ten sposób pieniądze będziemy mogli wydać w inny, przyjemniejszy sposób. To również sposób na oszczędności dla firmy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułIle kosztuje wymiana oleju
Następny artykułIle kosztuje oc

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here