Co roku każdy posiadacz samochodu musi przejść obowiązkowe badania techniczne.
Sprawdzają one stan samochodu oraz pomagają stwierdzić, co jest konieczne do naprawienia w naszym samochodzie.
Jeśli coś nie będzie działało, coś będzie z naszym samochodem nie tak – nasz samochód niestety przeglądu nie przejdzie, a wtedy jeśli minął rok od poprzedniego przeglądu nie możemy jeździć takim autem, inaczej grozi nam mandat.
Jeśli nasz samochód nie przejdzie przeglądu, to musimy wymienić daną rzecz, która sprawiła, że nie podbito nam badań technicznych i kolejny raz je przejść.
Kupując samochód musimy upewnić się, że te badania techniczne auto posiada – w innym przypadku musimy pomyśleć, zastanowić się dlaczego właściciel ich nie zrobił, bądź czy auto je w ogóle przeszło?
Badania techniczne są niezwykle ważne i konieczne. Sprawdzając stan auta co roku, możemy być pewni, że jeździmy bezpiecznie i nic nie zepsuje się nam w trakcie jazdy co jest bardzo niebezpiecznym incydentem.
Ile kosztuje przegląd samochodu?
Cena za przegląd wynosi zawsze (powinna) 98 złotych i 1 złotych za ewidencję tego badania.
Jeśli jeździmy autem na gaz, musimy płacić dodatkowo 63 złote za przegląd specjalistyczny instalacji gazowej.
Za jazdę bez ważnego badania technicznego możemy dostać mandat w wysokości aż 500 złotych. Więc lepiej wydać już te 100 złotych na badania zamiast 600 (mandat plus przegląd, który i tak trzeba będzie zrobić!).
Jeśli spowodujemy wypadek samochodem, który nie ma ważnych badań technicznych, możemy mieć problemy z ubezpieczalnią. Może ona nie wypłacić nam pieniędzy.
Poszkodowanym oczywiście wypłaci, ale może nas pociągnąć za odpowiedzialność w celu oddania wypłaconych pieniędzy.
Za spóźnienie się z przeglądem o ponad 30 dni musimy liczyć się z większą kwotą badań technicznych nawet o dwa razy większą kwotę.
Jadąc na przegląd od razu musimy zapłacić, niezależnie od wyniku badania, czyli nie ważne czy przegląd przejdzie czy nie – płacić i tak musimy za każdym razem.
Wyniki badań trafiają od razu do bazy danych w Centralnej Ewidencji Pojazdów.
Dostęp do tego ma policja, pracownicy innych stacji diagnostycznych ( jeśli kierowca pojedzie do kolejnej stacji z niesprawnym autem pracownik będzie wiedział czemu samochód nie przeszedł wcześniej badania )
Jeśli będziemy chcieli kupić samochód to również będziemy mogli zobaczyć do tej bazy czy dany samochód miał wcześniej jakieś problemy z przejściem badań technicznych.
Przedstawiamy Wam jeszcze cennik badań technicznych dla różnych rodzajów aut :
– 98 – 99 złotych – samochód osobowy
– 162 złote – pojazdy z instalacją gazową
– 62 złote – motocykle
– 153 złote – samochody ciężarowe, tiry
Jeśli samochód nie przeszedł badania technicznego – to oznacza tylko jedno – jakaś część jest niesprawna i musimy ją naprawić, aby dalej poruszać się po drodze.
Przegląd techniczny trzeba robić co roku na najlepiej jednej stacji diagnostycznej, czyli na tej samej co roku.
Samochody kupione w salonie trzeba oddać na badanie przed upływem 3 lat od pierwszej rejestracji.
Pojazdy zabytkowe oddaje się do przeglądu tylko wtedy gdy służą nam one do celów zarobkowych.
Uszkodzone samochody, lub gdy policja zabierze nam dowód rejestracyjny musimy naprawić i oddać samochód na badania od razu po naprawie. Stacja diagnostyczna wystawi nam zaświadczenie o przejściu przez samochód przeglądu i będziemy mogli odzyskać dowód rejestracyjny na policji.
Wiadomo, że auto to koszty. Trzeba liczyć się z tym, że samochód może nie przejść przeglądu a najpewniej muszą się z tym liczyć osoby, które kupiły używane auta – osoby sprzedające mogły zataić przed nami fakt iż jest jakaś usterka bądź, że samochód miał problemy z przejściem przeglądu. Jeśli kupujemy samochód i sprzedający ma dokument, że pojazd przeszedł przegląd też musimy być czujni ponieważ wiele razy słyszy się, że przeglądy, niektóre stacje diagnostyczne robią na lewo bądź po znajomości. Nigdy nie możemy być pewni kupując samochód używany ale nie każdego stać na samochód prosto z salonu. W takiej sytuacji musimy zaryzykować i wiedzieć, że w razie problemów będziemy musieli włożyć więcej pieniędzy na naprawę niesprawnej części.