auto

Posiadanie własnego samochodu wiąże się z nieustanną koniecznością ponoszenia rozmaitych kosztów. Na własnej skórze przekonał się o tym każdy, kto choć raz miał na własność cztery kółka. Pozornie może się wydawać, że koszty eksploatacyjne pojazdu zamykają się tylko w opłatach związanych z tankowaniem benzyny czy gazu. Są to jednak tylko pozory, gdyż realia pokazują zupełnie co innego.

Wśród regularnych wydatków na samochód należy wymienić oczywiście koszty tankowania, jednak oprócz nich na liście znajdą się także wydatki związane chociażby z sezonową wymianą opon, uzupełnianiem płynów (do spryskiwaczy, do chłodnicy, hamulcowy), wymianą oleju i czyszczeniem filtrów, regulacją reflektorów czy z naprawami zużytych części. Im samochód jest starszy, tym przeważnie więcej trzeba w niego inwestować. Nie można zapomnieć także o jeszcze jednej kategorii wydatków związanych z użytkowaniem pojazdu. Chodzi mianowicie o ubezpieczenia.

Jakie ubezpieczenia są obowiązkowe?

Pojazd można ubezpieczyć na kilka sposobów. Wśród polis ubezpieczeniowych, jakie są dostępne na rynku, można wymienić polisy obligatoryjne i fakultatywne. Obowiązkowe jest ubezpieczenie każdego pojazdu od odpowiedzialności cywilnej. Chodzi o to, że w przypadku gdy konkretny kierowca spowoduje stłuczkę czy kolizję, to straty powstałe w wyniku takiego zdarzenia drogowego u poszkodowanego nie są pokrywane z kieszeni sprawcy wypadku, tylko z jego polisy ubezpieczeniowej. Jest jeszcze jeden rodzaj ubezpieczeń – są to ubezpieczenia dobrowolne. Właściciel pojazdu może, ale nie musi, podpisać umowę chociażby na AC czy NWW. AC chroni na przykład przed zdarzeniami losowymi.

ile kosztuje ubezpieczenie samochodu

Ile kosztuje ubezpieczenie samochodu?

Ubezpieczenie samochodu i jego koszt, to sprawa niezwykle indywidualna. Na taką cenę ma wpływ szereg różnych czynników, wśród których wymienić można na przykład wiek kierującego i jego staż za kierownicą, wiek pojazdu, miejsce parkowania, sposób wykorzystywania pojazdu, ilość przejechanych kilometrów w ciągu roku czy też dotychczasowa historia stłuczek, kolizji i wypadków drogowych. Ubezpieczenie pojazdu może wynosić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych w skali roku. Oczywiście takiej kwoty nie trzeba płacić jednorazowo – wiele firm ubezpieczeniowych oferuje rozbicie kwoty ubezpieczenia samochodu na przystępne raty.

Od czego zależy wysokość ubezpieczenia samochodowego?

stłuczka samochodu

Jak już wyżej zostało wspomniane, wysokość składki ubezpieczeniowej jest zależna od wielu kwestii. Młodsi kierowcy traktowani są przeważnie bardziej rygorystycznie. Im młodszy wiek i krótszy staż za kierownicą, tym składka może być wyższa. Istotne znaczenie ma także aktualna wartość rynkowa pojazdu. Oczywiste jest to, że składka za nowy samochód, który kilka dni wcześniej wyjechał od producenta, będzie wyższa niż w przypadku auta, które już ma kilka lat. Kolejnym istotnym czynnikiem jest wysokość marży firmy ubezpieczeniowej. Kierowcy, którzy opłacają ubezpieczenie od kilku lat i mogą pochwalić się bezkolizyjną jazdą, mają szansę na pakiet atrakcyjnych zniżek, dzięki którym ubezpieczenie samochodu będzie tańsze.

Jak wybrać najtańsze ubezpieczenie dostępne na rynku?

Nawet w przypadku gdy jest się klientem jednej i tej samej firmy ubezpieczeniowej, to przy wyborze kolejnej polisy nie trzeba kierować się tylko i wyłącznie lojalnością. Warto pamiętać o tym, że dzięki negocjacjom można sporo zejść z ceny, a im dłuższy staż i bezkolizyjna jazda, tym więcej można ugrać. Przy wyborze polisy nie warto jednak kierować się tylko jej ceną. Układ idealny to taki, w którym polisa ubezpieczeniowa jest w atrakcyjnej cenie, a przy tym zawiera korzystne warunki i szereg udogodnień w razie kolizji czy wypadku. Ofert ubezpieczeniowych na rynku jest bardzo wiele. Przeglądanie każdej z nich może zająć sporo czasu. Dobrym rozwiązaniem będzie skorzystanie z usług narzędzia, jakim jest porównywarka ubezpieczeń samochodowych. Dzięki niej w kilka chwil można dostać odpowiedź na pytanie o to, jakie ubezpieczenie okaże się najbardziej korzystne w konkretnym przypadku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here