Koszt prawa jazdy na obojętnie jaką kategorie jest dość drogim wydatkiem dla wielu osób. Nie każdy może sobie pozwolić na prawo jazdy kategorii B – czyli na samochody osobowe a co dopiero na jakieś dodatkowe kategorie, jaką jest na przykład kategoria C.
Niektóre osoby, potrzebują jej do pracy i jest ona dodatkowym atutem w CV dla potencjalnego pracodawcy.
Jeśli posiadamy już kategorię B, możemy przystąpić do nauki na kategorię C. Kategoria C jest dla osób, które chcą pracować jako kierowcy ciężarówek. Ta kategoria uprawnia nas do kierowania pojazdami samochodowymi o masie całkowitej, która przekracza 3,5 tony, ale z wyjątkiem autobusu (na to jest osobna kategoria prawa jazdy).
Możemy również prowadzić ciągniki rolnicze, pojazdy wielobieżne.
Są również wymagania wiekowe dla tej kategorii – osoba, która chce zdać prawo jazdy kategorii C musi mieć ukończone 21 lat i posiadać już prawo jazdy kategorii B.
Jeśli chcemy zdawać prawo jazdy na kategorię C, musimy przejść obowiązkowy kurs, który obejmuje 20 godzin lekcyjnych (45 minut) części teoretycznej oraz co najmniej 30 godzin zegarowych (60 minut) części praktycznej. Część praktyczna odbywa się w ruchu drogowym i na placu manewrowym.
Z części teoretycznej zwolnione mogą zostać osoby, które przeszły pozytywnie egzamin teoretyczny w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego – potocznie mówiąc w WORD’zie.
Takie osoby musiały przygotować się do niego same.
Aby można było przejść do państwowego egzaminu na prawo jazdy w kategorii C trzeba zdać pozytywnie wszystkie egzaminy wewnętrzne, które przeprowadzi nasz szkołą nauki jazdy.
Egzamin ten wygląda tak jak egzamin państwowy i ma nas przygotować do egzaminu państwowego a także ocenić czy kursant jest gotowy do egzaminu państwowego w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego czy może potrzebuje jeszcze więcej godzin jazd z instruktorem ze szkoły nauki jazdy.
Jeśli pomyślnie zdamy egzaminy wewnętrzne w naszej szkole możemy przystąpić do egzaminu państwowego, jest on bardzo podobny do kategorii B.
Po pozytywnym wyniku egzaminu państwowego wynik i nasze dane zostają wysłane do odpowiedniego urzędu. Po uiszczeniu opłaty za wydanie prawa jazdy musimy udać się do urzędu i złożyć odpowiedni wniosek o jego wydanie.
Ale ile kosztuje prawo jazdy kat c ?
Na początku musimy udać się po nasz PKK czyli profil kandydata na kierowcę.
Aby uzyskać PKK musimy przejść badania lekarskie, które wyniosą nas około 200 złotych. Badania psychologiczne z kolei wyniosą nas około 150 złotych. Potrzebujemy też jednego zdjęcia takiego jak do prawa jazdy ( tutaj cena zależna od zakładu fotograficznego chyba, że posiadamy nasze aktualne zdjęcia, które będą odpowiednie do tego dokumentu)
Opłata za egzamin teoretyczny w wojewódzkim ośrodku ruchu drogowego wynosi 30 złotych a praktyczny około 200 – 240 złotych. Zależy od miejsca zamieszkania.
Opłata za wymianę prawa jazdy w urzędzie wyniesie nas dodatkowo 100, 50 złotych.
Cena za kurs w szkole nauki jazdy waha się w granicach od 1,800 złotych do 2,600 złotych w zależności od indywidualnych cenników wybranej przez nas szkoły.
Musimy też wziąć pod uwagę dodatkowo wykupione jazdy w razie takiej potrzeby.
Czasami, w większych miastach możemy czekać bardzo długo na termin egzaminu państwowego praktycznego więc jeżeli nie zostały nam jeszcze godziny do wyjeżdżenia w naszej szkole nauki jazdy możemy wykupić je w bliższych terminach egzaminu państwowego lub tuż przed nim. Praktyka, nauka pomoże nam łatwiej zdać egzamin państwowy.
Na każdym egzaminie powinniśmy zachować spokój, nie stresować się bo wtedy łatwiej o błędy. A błędów na egzaminie możemy popełnić tylko 2. Inaczej egzamin zostanie przerwany i trzeba płacić za kolejny termin do egzaminu.
Musimy wiedzieć, że kategoria C może być dofinansowana dla nas przez Urząd Pracy w naszym mieście, trzeba tylko popytać czy się kwalifikujemy oraz złożyć odpowiednie wnioski.
Czasami nasz pracodawca może nam sfinansować kurs na kategorię C jeśli będzie nam ona potrzebna do wykonywanego zawodu. To już jest kwestia indywidualna.