ile kosztuje egzamin na prawo jazdy

W dzisiejszych czasach prawo jazdy jest czymś, bez czego bardzo trudno przystosować się do otaczających nas dookoła warunków. Świat pod każdym względem zaczyna toczyć się coraz szybciej, a wkraczając w świat dorosłości można to dostrzec jeszcze mocniej. Aby wyjść naprzeciw obecnym wyzwaniom, warto jest wyrobić sobie prawo jazdy. Mając możliwość poruszania się pojazdem mechanicznym jesteśmy w stanie załatwiać nasze sprawy bez względu od komunikacji miejskiej, a więc jesteśmy bardziej niezależni. Przede wszystkim jednak jesteśmy bardziej mobilni, co może być dodatkowym plusem dla naszego pracodawcy. Posiadanie prawa jazdy otwiera nam również różne drogi do podjęcia pracy, ponieważ na rynku jest obecnie sporo ofert dla osób, które posiadają zdolność do prowadzenia pojazdów mechanicznych. Teraz pozostaje nam jedynie odpowiedzieć na zasadnicze pytanie, a więc ile kosztuje egzamin na prawo jazdy? Odpowiemy sobie na to pytanie, wykorzystując dla przykładu proces uzyskania prawa jazdy dla kategorii B, a więc głównie dla pojazdów mechanicznych o wadze do 3,5 tony.

Jeżeli myślimy o podjęciu działań w celu uzyskania uprawnień mechanicznych, to musimy wiedzieć co składa się na całkowity koszt uzyskania prawa jazdy. Niestety występuje sporo pobocznych kosztów, oprócz samego egzaminu. Na sam początek, jeszcze przed rozpoczęciem kursu prawa jazdy, będziemy musieli wykonać badania lekarskie. Obecnie koszt takich badań wynosi około 200 zł. Jest to średni koszt i być może różni się on w zależności od województwa oraz od specjalisty, który przeprowadzi to badanie. Warto jeszcze pamiętać o wykonaniu potrzebnych zdjęć, które będą w późniejszym czasie wykorzystywane do naszego dokumentu. Koszt takich zdjęć to średnio około 30 zł.

Po pozytywnym przejściu badań lekarskich będziemy mogli rozpocząć sam kurs prawa jazdy. Obecnie cena takiego kursu waha się w okolicach 1500 zł. Jest to wynik uśredniony w skali całej Polski, ponieważ ceny są zmienne w zależności od miejscowości. Oczywiście ta cena dotyczy tylko obowiązkowych 30 godzin. Jeżeli jednak chcemy się lepiej przygotować do egzaminu, to mamy możliwość wykupienia dodatkowych godzin praktycznych. Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z takiej opcji, to oczywiście również musimy za nią zapłacić. Koszt dodatkowej godziny jest również różny w zależności od ośrodka szkolenia, w którym przechodzimy przez kurs prawa jazdy. Jako, że są to koszta dodatkowe, które nie są obowiązkowe, to nie będziemy ich wliczać w cenę zdobycia uprawnień.

Po pozytywnym ukończeniu egzaminu teoretycznego oraz praktycznego wewnętrznego, a więc w ramach ośrodka szkoleniowego, możemy zacząć działania w celu zapisania się na państwowy egzamin.

Zdanie egzaminu państwowego zawsze rozpoczynamy od teorii. Państwowy egzamin teoretyczny kosztuje obecnie 30 zł. Jest to stała cena dla wszystkich kategorii, nie tylko dla kategorii B. Po pozytywnym ukończeniu egzaminu teoretycznego, pozostanie nam jeszcze zaliczyć egzamin praktyczny. W przypadku kategorii B cena takiego egzaminu praktycznego opiewa na sumę 140 zł.

W przypadku, gdy któryś z egzaminów państwowych niestety nie zakończy się powodzeniem, musimy podejść do niego jeszcze raz. W takim przypadku będą to oczywiście również dodatkowe koszta, a więc ewentualnych poprawek również nie wliczamy w całkowity koszt uzyskania prawa jazdy.

Po zdaniu egzaminu praktycznego możemy cieszyć się z uzyskania uprawnień, ale jednak musimy ponieść jeszcze koszt. Mianowicie za wydanie prawa jazdy również musimy zapłacić. Obecnie koszt wydania prawa jazdy wynosi 100,50 zł. Dodatkowo sam proces wydawania takiego dokumentu trwa nawet do kilku tygodni.

Odpowiadając ostatecznie na pytanie, ile kosztuje całkowity koszt uzyskania prawa jazdy kategorii B, możemy już odpowiedzieć, że jest to koszt około 2000 zł.

Należy jednak pamiętać, że ta kwota jest średnią, która w zależności od naszego miejsca zamieszkania oraz od tego, za którym podejściem uda nam się zaliczyć wybrane egzaminy, może się nieznacznie różnić w jedną bądź w drugą stronę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here