Dobry mechanik samochodowy

Na usługi dobrych, doświadczonych mechaników samochodowych niezmiennie od lat panuje duży popyt. Aut na drogach systematycznie przybywa i nie są one niezawodne, stąd też wspomniana profesja daje ogromne możliwości rozwoju oraz atrakcyjnych zarobków.

Ile zarabia mechanik samochodowy w Polsce?

Wysokość zarobków mechaników samochodowych w Polsce jest uzależniona od wielu czynników. Liczą się tu nade wszystko staż i doświadczenie. Najlepsi specjaliści zarabiają powyżej 3500 zł brutto miesięcznie, natomiast początkujący mechanicy mogą liczyć na uposażenie oscylujące w granicach 2200 zł brutto. Podane kwoty to oczywiście średnie wartości. Najbardziej opłacalnym rozwiązaniem zwykle okazuje się uruchomienie własnego warsztatu. W ten sposób, pomimo konieczności ponoszenia rozmaitych opłat i zatrudniania pracowników, można zarobić nawet ponad 10 tys. zł netto.

Czym zajmuje się mechanik samochodowy?

Zakres obowiązków mechanika samochodowego jest bardzo szeroki. Składa się nań szereg czynności związanych z naprawą aut, a zatem m.in.:

 • przyjmowanie pojazdów do naprawy oraz sporządzanie protokołów przyjęcia,
 • ustalanie przyczyn uszkodzeń i usterek,
 • wykonywanie czynności montażowych i demontażowych,
 • przeprowadzanie konserwacji i zabezpieczeń antykorozyjnych poszczególnych elementów pojazdu,
 • czyszczenie zespołów i części auta,
 • weryfikowanie zużytych części i zespołów,
 • wymiana płynów eksploatacyjnych,
 • kontrolowanie jakości wykonywanych prac obsługowo-naprawczych,
 • dorabianie i dopasowywanie części nieznormalizowanych przy zastosowaniu rozmaitych technik, np. obróbki ręcznej i mechanicznej.

Ponadto mechanik samochodowy jest zobligowany do organizowania stanowiska pracy oraz utrzymania go w należytym stanie zgodnie z przepisami z zakresu bezpieczeństwa i higieny pracy, ochrony środowiska oraz ochrony przeciwpożarowej. Oprócz tego zajmuje się również wykonywaniem rozliczeń kosztów usług obsługowo-naprawczych.

Jak zostać mechanikiem samochodowym?

Aby zostać mechanikiem samochodowym, trzeba w pierwszej kolejności zdobyć odpowiednie wykształcenie. W tym celu należy ukończyć minimum zawodową szkołę o profilu samochodowym, najmilej jednak widziani są kandydaci z wykształceniem średnim. Nauka na kierunku mechanika pojazdów samochodowych trwa 3 lata. Kolejnym krokiem jest zdobywanie doświadczenia zawodowego w takich miejscach jak m.in.:

 • warsztat samochodowy,
 • firma transportowa,
 • stacja serwisowa,
 • zakład komunikacji publicznej.

Przy tej sposobności warto dodać, iż praca w charakterze mechanika samochodowego wymaga nieustannego rozwijania się, co ma związek z powstawaniem nowych modeli samochodów oraz udoskonalaniem nowoczesnych technologii. Chcąc liczyć się na rynku, nie można sobie pozwolić na to, by pozostać w tyle. Wielu mechaników decyduje się na specjalizację w jednej konkretnej marce pojazdów, co daje niemałą przewagę nad konkurencją.

Od mechaników samochodowych wymaga się ponadto:

 • posiadania prawa jazy kat. B,
 • dobrego stanu zdrowia,
 • dużej sprawności fizycznej,
 • umiejętności manualnych,
 • umiejętności logicznego myślenia,
 • cierpliwości,
 • dokładności,
 • odpowiedzialności.

Przeciwwskazaniami do wykonywania prezentowanego zawodu są alergie na substancje chemiczne, zaburzenia koordynacji ruchowej oraz poważne wady wzroku, których nie da się skorygować poprzez noszenie okularów. Kandydaci na mechaników samochodowych muszą poza tym liczyć się z pracą w specyficznych warunkach – są narażeni m.in. na poparzenia, stłuczenia, porażenie prądem oraz szkodliwe oddziaływanie spalin i innych substancji toksycznych.

Mechanik samochodowy – własna firma

Będąc mechanikiem samochodowym z pewnym już doświadczeniem, warto pokusić się o uruchomienie własnego warsztatu. Nie są do tego potrzebne co prawda żadne licencje czy zezwolenia, aczkolwiek należy spełnić kilka warunków. Wymogi te dotyczą w głównej mierze lokalu, który musi być przystosowany do prowadzenia tego typu działalności. Zgodnie z obowiązującymi przepisami BHP powinien posiadać m.in. sprawną wentylację, stosowne oświetlenie, podłogi o antypoślizgowym wykończeniu itp. Przed oddaniem lokalu do użytku konieczne jest uzyskanie pozytywnej opinii Powiatowego Inspektoratu Sanitarnego.

Kolejnym czynnikiem generującym spore koszty jest wyposażenie warsztatu w odpowiedni sprzęt, dla którego często niezbędne jest uzyskanie stosownych certyfikatów. Co dokładnie znajdzie się na wyposażeniu warsztatu jest zależne od rodzaju oraz zakresu świadczonych w nim usług, niemniej z pewnością nie może zabraknąć mierników, podnośników samochodowych, urządzeń do geometrii, prasy hydraulicznej, przyrządów do regulacji, zestawów kluczy i wielu innych rzeczy.

Chcąc prowadzić warsztat samochodowy, trzeba zarejestrować działalność gospodarczą. Z prawnego punktu widzenia dopuszczalne są praktycznie wszystkie jej formy – poza spółką partnerską. W zdecydowanej większości przypadków jest to jednoosobowa działalność gospodarcza. Należy ją zgłosić do CEIDG poprzez wypełnienie specjalnego formularza w urzędzie gminy lub miasta właściwym dla zameldowania osoby zakładającej firmę. Procedury te nie są skomplikowane i nie wiążą się z koniecznością ponoszenia dużych nakładów finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here