czyszczenie felg aluminiowych

Felgi aluminiowe to z pewnością rozwiązanie mające całą masę zalet i praktycznie w każdej dziedzinie przewyższają swoje stalowe odpowiedniki. Są przede wszystkim lżejsze, co ma wpływ na lepsze osiągi auta, oraz do ich konstrukcji używa się mniejszej ilości materiału (objętościowo) ze względu na wytrzymałość aluminium, co z kolei umożliwia lepsze wietrzenie hamulców i ich wydajniejszą pracę.

Nikt też chyba nie będzie w stanie zaprzeczyć twierdzeniu, że alufelgi są po prostu dużo ładniejsze od stalowych i ich zamontowanie w samochodzie znacznie poprawia estetyczne walory pojazdu. Jednak ta ostatnia cecha felg aluminiowych jest widoczna tylko i wyłącznie w sytuacji jeśli odpowiednio konserwujemy swoje felgi. Brudne i odrapane alufelgi nie zrobią na nikim wrażenia, a wręcz sprawiają, że całe auto wygląda od razu na zaniedbane.
Felgi aluminiowe, w zależności od ich rodzaju, należy myć i konserwować nawet raz w tygodniu. Im są bardziej wymyślne tym większych wymagają starań. Felga chromowana, chociaż wygląda niesamowicie to powinna być co tydzień woskowana, natomiast te o skomplikowanym wzorze można czyścić nawet i wiele godzin ze względu na dużą ilość zakamarków. Ale czegóż się nie robi dla świetnego wyglądu naszego samochodu.

Zakładając jednak, że macie w swoich autach zamontowane, mniej więcej standardowe felgi aluminiowe, z dość prostym wzorem, to możecie je wyczyścić dość szybko i łatwo.
Oczywiście pojęcie „szybko i łatwo” odnosi się tylko do tych kół, które są regularnie myte i woskowane, w przypadku jeśli dopuścimy do nagromadzenia się znacznej ilości osadu ze stopionych klocków hamulcowych, wtedy proces ten może być prawdziwą mordęgą i dodatkowo możemy uszkodzić naszą felgę czy lakier na niej. Regularne czyszczenie felg aluminiowych nie tylko poprawia ich wygląd, ale również może zwiększyć żywotność. Warto to robić co jakiś czas i nie odkładać na później.

Wracając jednak do meritum sprawy, żeby dobrze wyczyścić felgi z aluminium trzeba przede wszystkim przestrzegać jednej zasady: felgi muszą zdążyć wystygnąć po ostatniej podróży. Mycie gorącej felgi spowoduje zniszczenie lakieru lub powłoki ochronnej jaką jest pokryta felga, co może skutkować jej późniejszym uszkodzeniem.

Potrzebny też będzie specjalistyczny preparat przeznaczony do mycia felg, taki który poradzi sobie z trudnym do usunięcia nalotem powstającym podczas ścierania się klocków hamulcowych. Preparaty te są zazwyczaj bardzo agresywnymi substancjami, które potrafią się porządnie weżreć w czyszczoną powierzchnię, a nawet uszkodzić lakier. Dlatego warto zachować umiar w ich stosowaniu.

Tu kolejna sytuacja przemawiająca za częstym myciem felg. Jeśli robimy to regularnie i dodatkowo je woskujemy to nie zdąży się do nich przykleić specjalnie dużo osadu, a ten który się na nim znajduje dość łatwo da się usunąć za pomocą zwykłego szamponu samochodowego.

Zakładamy jednak, że felga została odrobinę zaniedbana i na jej powierzchni zdążył już zgromadzić się dość konkretny osad i brud. W tej sytuacji nie obejdzie się bez specjalistycznego preparatu czyszczącego. Wybieramy go na zasadzie: kupuję najlepszy na jaki mogę sobie pozwolić. Na rynku dostępne są różne środki o różnym stopniu skuteczności i bezpieczeństwa dla czyszczonego elementu. Najgorzej jeśli jesteście właścicielami felg nielakierowanych, bo wtedy jesteście zdani na dość drogie preparaty nie zawierające kwasu.

Powiedzmy, że całkiem przyzwoite efekty powinniśmy osiągnąć stosując środki czyszczące ze średniej półki, najlepiej o konsystencji żelu, gdyż nie będzie wtedy od razy spływał z czyszczonego miejsca i będzie miał czas na spenetrowanie wszystkich warstw brudu.
Czyszczenie felgi polega na spryskaniu jej preparatem i odczekaniu czasu określonego przez producenta środka czyszczącego, a następnie spłukanie go myjką ciśnieniową. Jeśli nie mamy dostępu do myjki to można felgę „wypędzlować” i następnie obficie spłukać wodą. Pamiętajcie też o wszelkich zakamarkach, które również należy oczyścić, więc być może przyda się nawet szczoteczka do zębów.

Następnie felgi osuszamy i woskujemy je zwykłym woskiem samochodowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here