CarSharing to współdzielenie samochodu z innymi użytkownikami i trend, który przez wielu specjalistów nazywany jest “przyszłością motoryzacji”. W ramach carsharingu możemy korzystać z auta tylko wtedy kiedy chcemy i płacić tylko za wykorzystany czas. Wiele marek carsharingowych na świecie i w Polsce, sporo zalet i ciekawa forma sprawiają, że coraz więcej osób interesuje się tym trendem. Czy rzeczywiście jest taki świetny, jak przedstawiają go specjaliści? Co wniesie do kwestii przemieszczania się? Jak carsharing działa w praktyce? To tylko niektóre z wielu pytań, jakie rozwiewamy później.
Carsharing — co to jest?
Carsharing to trend, który polega na współdzieleniu samochodów. Powstał on już kilka — kilkanaście lat temu, ale to teraz – obecnie przypada okres jego intensywnego rozwoju. W poprzednich latach zdobywał on zaufanie i był testowany w różnych miastach. Obecnie na świecie z carsharingu korzysta kilkadziesiąt milionów osób. W samych tylko Niemczech istnieje ponad 100 firm cahsharingowych. We wszystkich największych światowych miastach możemy też bezproblemowo korzystać z takiego rozwiązania. W Polsce istnieje kilkanaście marek carsahringowych, które umożliwiają współdzielenie samochodu w największych miastach.
Według tego trendu, jeśli chcemy skorzystać z auta, korzystamy z jednego z pojazdów firmy carsharingowej, po czym pozostawiamy auto dla kolejnych osób. Nie musimy w takiej sytuacji samodzielnie kupować pojazdu i go utrzymywać. Cały proces odbywa się poprzez aplikację i jest bardzo prosty. Firmy carsahrgnowe zajmują się wszystkim sprawami związanymi z samochodami takimi jak serwisowanie czy tankowanie. Choć na świecie istnieje wiele firm i mogą one nieco różnić się sposobem działania to przeważnie model współdzielenia samochodów jest taki sam. Do dyspozycji otrzymujemy również dobre jakościowo auta oraz mamy możliwość wyboru firmy carsharingowej.
Trend współdzielenia samochodu zyskał już akceptację użytkowników, specjalistów, samych miast czy producentów aut, które otrzymały dodatkowy rynek zbytu. Carsharing nie jest również szkodliwy dla środowiska, gdyż auta spełniają najwyższe normy i a sam trend pozwala znacznie ograniczyć liczbę aut na drogach. Trend ten rozwija się coraz szybciej i dynamiczniej docierając do coraz mniejszych miast. W najbliższej przyszłości z pewnością będziemy mieli do czynienia z rozwojem carsharingu zarówno w Polsce, jak i na świecie.
Chcę jechać — co dalej?
Jeśli wybierzemy już carsharing jako nasz osób przemieszczania się, będziemy mogli zacząć korzystać z niego praktycznie od razu po podjęciu decyzji. W tym celu musimy wybrać jedną z firm carsharingowych i zarejestrować się w takiej firmie. Przeważnie polega to na pobraniu aplikacji i podaniu swoich danych osobowych. Gdy będziemy chcieli wyruszyć w trasę, powinniśmy wejść do aplikacji i sprawdzić dostępność aut w swojej okolicy. Są one pokazane jako kropki lub pinezki na mapie. Wystarczy następnie zarezerwować najbliższe auto i dotrzeć do niego. Mamy na to pewien okres czasu a auta w jego trakcie nikt nam “nie podbierze”. Będąc już obok auta, wystarczy zeskanować np. kod qr czy przepisać kod. Auto w tym momencie otworzy się, a my otrzymamy dokumenty i kluczyki będące w schowku. Od tego momentu rozpoczyna się naliczanie opłaty za korzystanie z samochodu. Możemy jeździć nim w dowolną część miasta i pozostawić pojazd również w dowolnym miejscu – chowając kluczyki do schowka, zamykając auto i kończąc rezerwacje. Cały proces jest bardzo prosty. Dzięki temu z carsharingu korzystać mogą wszystkie osoby bez względu na to, czy znają się na nowoczesnych technologiach, czy nie. Gdy auto posiada zbyt mały poziom paliwa, znika z mapy, a po zatankowaniu przez firmę pojawia się ponownie.
Plusy i korzyści dla użytkowników
Plusy i zalety, jakie otrzymamy, korzystając z carsharingu, są bardzo kuszące. Jeśli zdecydujemy się współdzielić samochody, nie będziemy musieli jednorazowo kupować ich i wydawać dużych sum pieniędzy. Pozbędziemy się również zobowiązujących rat, a w zamian za nie będziemy mogli korzystać z samochodu niezobowiązująco. Samochody, które otrzymujemy od firm carsharingowych do dyspozycji, są również dobrej jakości i nie są np. kilkunastoletnie. Dzięki temu możemy używać aut wyższej klasy, na które samodzielnie nie byłoby nas stać.
Ważne są również korzyści związane z ew. utrzymaniem samochodu i dodatkowymi obowiązkami. Używając aplikacji carsharingowych, nie musimy samodzielnie troszczyć się o garażowanie auta, przeglądy, ubezpieczenie czy ogólny stan pojazdu. Serwis oraz tankowanie leży po stronie firm car sharingowych co jest bardzo praktyczne i wygodne.
Zalety dla miast
Carsharing to również spore zalety dla miast. Są one zatem bardzo pozytywnie nastawione na ten trend, a wiele największych światowych miast wspiera go lub zapowiada bonusy dla osób współdzielących samochody. Miastom zależy na tym, aby organicznych ilość aut. Już teraz obowiązują liczne zakazy wjazdów do centr czy parkowania na parkingach podziemnych dla niektórych typów samochodów. Niektóre metropolie już teraz wprowadzają też okazjonalnie np. naprzemienny zakaz jazdy aut z parzystą i nieparzystą końcówką rejestracji. Miasta nie będą musiały w przyszłości z carsharingiem budować tak wielu miejsc parkingowych, nowych ulic czy przeznaczać tak wielu środków na infrastrukturę i walkę z zanieczyszczeniem. Auta carsharingowe są również przeważnie nowe lub maksymalnie kilkuletnie dzięki i czemu nie emitują tak wielu zanieczyszczeń.
Co otrzymamy wzmian, jeśli będziemy poruszać się autami carsharingowymi? Możliwości i bonusów jest bardzo dużo. Taki styl jazdy może być wynagradzany np. możliwością wjazdu do ścisłego centrum. Dobrym pomysłem są też darmowe miejsca parkingowe lub lokalizacje zarezerwowane jedynie dla takich aut. Nieco oryginalniejszym pomysłem jest też możliwość jazdy buspasem czy dotacje finansowe do używania takich aplikacji. Sytuację tą — szczególnie w największych miastach na świecie warto monitorować na bieżąco, gdyż może okazać się, że w najbliższym czasie będziemy mogli zyskać bardzo wiele korzyści, poruszając się w ten sposób. Taka motoryzacja to przyszłość transportu.