jakie opony zimowe

Pomimo, że zima w Polsce jest coraz słabsza, niż miało to miejsce jeszcze kilka lat temu, to opony zimowe są bezwzględnie obowiązkowe w trakcie tego okresu. Wpływają przede wszystkim na bezpieczeństwo, zarówno nasze jak i innych uczestników ruchu podczas jazdy.

Polacy jeszcze nie tak dawno bardzo ochoczo kupowali używane opony zimowe. Z roku na rok jednak świadomość społeczeństwa pod względem wzrasta i Polacy nie dają się nabierać już na zakup starego ogumienia, które zazwyczaj posiada już dobrych kilka lat przejeżdżonych po drogach. Z tego względu wciąż zadajemy sobie pytanie, jakie opony zimowe do samochodu powinniśmy wybrać?

Klasyfikacja opon

Producenci opon już przy produkcji często klasyfikują swoje produkty do różnej klasy. W zależności od poziomu wykonania i jakości danej opony, możemy podzielić producentów na klasy. Wyróżniamy przede wszystkim 3 klasy opon, a więc najlepszą, czyli klasę premium, średnią, czyli klasę średnią oraz ekonomiczną, czyli najniższą z wszystkich klas. W zależności na jaką klasę opon się zdecydujemy, tym oczywiście cena będzie wyższa. Wyższa cena oczywiście ma swoje odzwierciedlenie w jakości danej opony, co sprawia, że jedna wykazuje się lepszymi właściwościami od drugiej. Jak więc dobrać odpowiednią klasę producenta do naszych potrzeb? O tym dowiesz się już w dalszej części artykułu.

opona zimowa

Nowe opony czy używane

Opony używane z reguły nie są najlepszej jakości. Jednak jak już zostało wspomniane, z roku na rok trend się zmienia i zmierza w pozytywnym kierunku. Sprawia to, że na rynku wtórnym często znajdziemy np. zeszłoroczny i dobry komplet opon zimowych w przystępnej cenie. Jednak od lat trwa spór, czy tak naprawdę kupić kilkuletnie używki lepszej marki, a może zainwestować w nowe opony, ale niższej klasy. Odpowiedzi z reguły są podzielone.

Nowe opony z niższej półki są dobrym wyborem dla osób, które nie mają w planach przemierzać wielkich dystansów. Jeżeli każdego roku zimą przejeżdżamy około 5 tysięcy kilometrów, a w dodatku w większości w ruchu miejskim, to takie opony się świetnie sprawdzą. Ich bieżnik spokojnie wytrzyma przez około 3 lata, a samo ogumienie nie powinno stracić swoich walorów. Ponadto jeżeli większość czasu spędzimy w ruchu miejskim, to również ich mniejsza klasa ze względu na wywoływany hałas również nie ma większego znaczenia.

Inaczej sprawa się ma jeżeli planujemy przemierzać długie dystanse i często wyruszamy w trasę po całym kraju lub poza nasze terytorium narodowe. W takim przypadku powinniśmy lepiej zastanowić się nad kupnem nowych opon i w dodatku tych z wyższej klasy. Sprawi to, że nasze bezpieczeństwo będzie zapewnione na najwyższym poziomie. Ponadto im lepsze opony, tym wykazują się one mniejszą wrażliwością na jakiekolwiek warunki atmosferyczne.

zima

Ponadto w przypadku pokonywania długich tras ważny jest również nasz komfort. Droższe i lepsze opony sprawią, że praktycznie nie będą one hałasować i podczas jazdy nie będziemy ich słyszeć. Jest to ogromny plus, który wpływa również na nasz organizm. Np. zawodowi kierowcy, którzy każdego dnia przemierzają setki kilometrów, muszą być przez długi czas skoncentrowani i wypoczęci. Zbyt duży hałas negatywnie wpływa na nasz organizm, co skutkuje szybszym odczuwaniem potencjalnego zmęczenia.

Opony zimowe czy wielosezonowe

W Polsce coraz bardziej na popularności zyskują opony wielosezonowe. Jest to taki rodzaj ogumienia, który powinien sprawdzić się dobrze zarówno podczas okresu zimowego, jak i letniego. Jednym słowem możemy na nich jeździć cały rok, bez jakiejkolwiek potrzeby zmiany ogumienia. Teoretycznie nie jest to zła opcja, jednak niektórzy nie biorą takich opon na poważnie, ponieważ uważają, że ciężko stworzyć opony, które będą odpowiednio się zachowywały zarówno podczas wysokich upałów i mroźnych temperatur. Z tego względu również polecamy jednak wykorzystywanie ogumienia w zależności od danej pory roku.

Teraz powinniście mieć już bardziej nakreślone, jakie opony zimowe wybrać i wybór powinien stać się łatwiejszy. Przede wszystkim należy pamiętać, aby nie oszczędzać na zakupie, bo to właśnie opony są pierwszą rzeczą, która ma styczność z nawierzchnią i są bardzo ważne, aby zachować bezpieczeństwo podczas jazdy.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJakie ciśnienie w oponach
Następny artykułJakie auto kupić

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here