ciśnienie w oponach

Samochód jest niezastąpionym środkiem komunikacji. Wiele osób nie wyobraża sobie aby w dzisiejszych czasach nie mieć auta. Podróżujemy do pracy, na zakupy na wakacje… Samochód wydaje się niezbędny i nikogo w zasadzie nie dziwi, że w wielu gospodarstwach domowych jest nawet po kilka aut.
Jak jednak dbać o samochód aby jego eksploatowanie było przyjemne, ekonomiczne i nie wiązało się z częstymi usterkami?

Raz do roku każdy właściciel samochodu zobowiązany jest odwiedzić stację kontroli pojazdów aby odbyć obowiązkowy przegląd. Jeśli auto nie posiada uszkodzeń żadnych mechanizmów i wszystko działa w nim sprawnie to bez problemu przegląd zostanie zaliczony a samochód może poruszać się po drogach. Jednak to nie wystarczy aby samochód przez cały rok nie sprawiał problemów.

To kierowca dbając o swoje bezpieczeństwo i sprawność auta musi mieć pewne sprawy pod kontrolą. Podstawową sprawą jest uzupełnianie i wymiana płynów eksploatacyjnych. Nie można dopuścić do zbyt niskiego poziomu płynu hamulcowego, chłodzącego, oleju silnikowego i w skrzyni biegów. Zaniedbania w tej kwestii mogą doprowadzić do poważnych awarii oraz do zagrożenia życia dla kierowcy, pasażerów i innych uczestników ruchu. Płyny te należy także co pewien okres wymieniać.

Równie istotne jest pilnowanie odpowiedniego ciśnienia w oponach

jakie ciśnienie w oponach

Często kierowcy nie wiedzą jakie ciśnienie w oponach powinno być optymalne. Zarówno zbyt niskie jak i zbyt wysokie ciśnienie nie jest bezpieczne ani ekonomiczne. Nie ma co zgadywać jakie ciśnienie w oponach jest wskazane, to dokładnie określa producent. Każdy samochód ma inne zalecane wskazania ciśnienia. Opony w których jest zbyt niskie ciśnienie mogą wydłużyć o około 20% drogę hamowania, zwiększyć koszty spalania oraz skrócić swoje przebiegi. Ma to również wpływ na szybsze zużywanie się opon.

Niewielkie ubytki w wysokości ciśnienia są naturalnym efektem eksploatacji auta i powinny być co jakiś czas kontrolowane i uzupełniane. Natomiast zbyt wysokie ciśnienie powoduje zmniejszenie przyczepności opony do nawierzchni, zwiększenie wstrząsów przy jeździe na nierównościach, ryzyko uszkodzenia opony i zużywane się opony w niektórych miejscach. Zaleta jaka może wynikać z wyższego ciśnienia to zredukowanie poziomu spalania paliwa czyli mniejsze opory toczenia auta.

Na większości stacji benzynowych kierowcy mają bezpłatny dostęp do kompresora który pozwoli na zweryfikowanie i uzupełnienie ubytków ciśnienia. To jakie ciśnienie zaleca producent powinno być umieszczone na specjalnej tabliczce znamionowej. Tabliczki takie mogą znajdować się zarówno na klapce od wlewu paliwa jak i przy drzwiach kierowcy. Ciśnienie powinniśmy sprawdzać co najmniej raz na miesiąc i przed każdą dłuższą podróżą.

Miarą ciśnienia jest zarówno jednostka bar jak i jednostka atmosfer. Obie te jednostki są zbliżone wartością do siebie – 1 bar to 0,9868 atmosfera.
Kierowcy jednak mogą nieznacznie regulować ciśnienie gdy wymagają tego specjalne warunki. Tak na przykład inne ciśnienie jest zalecane w zimie a inne w okresie letnim. W przypadku jazdy autem mocno obciążonym lub ciągnącym przyczepę też należy te wartości skorygować.

auto jedzie

Dbając o wygląd naszego auta powinniśmy dokładnie je myć i pozbywać się zanieczyszczeń które mogą niszczyć lakier oraz stosować woski konserwujące.
Kierowca powinien być przygotowany na każdą okoliczność na drodze i posiadać podstawowe wyposażenie jak apteczka, gaśnica czy trójkąt ostrzegawczy. Ale także wozić w bagażniku podstawowe klucze, przyrządy do wymiany koła na zapasowe (koło oczywiście też).

Warto mieć ze sobą dodatkowe żarówki na wymianę bo gdy jadąc gdzieś w nocy żarówka się spali to nie będziemy zdani na ślepy los tylko sprawnie dokonamy wymiany i nie będziemy stwarzali zagrożenia na drodze. Oczywiście to czy wszystkie żarówki i światła świecą mamy obowiązek sprawdzić również przed każdą jazdą.
Powinniśmy umieć słuchać swoje auto. Każde pukanie czy inny dziwny dźwięk może okazać się początkiem usterki. Im szybciej zostanie ona zdiagnozowana i naprawiona tym większa szansa na uniknięcie poważniejszych napraw i wyrządzenia szkód.

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJaki olej do silnika
Następny artykułJakie opony zimowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here