auto

Każdy kierowca i jednocześnie właściciel samochodu, zarówno ten doświadczony, jak i początkujący staje przed dylematem jakie opony letnie wybrać do swojego pojazdu. Rynek opon jest dość szeroki, a firmy polecają konkurencyjne oferty. Wybór nowego ogumienia nie jest łatwą decyzją i wymaga zastanowienia. W pierwszej kolejności należy zastanowić się i ustalić, jaki rozmiar opon jest właściwy dla konkretnego pojazdu.

Następnie trzeba rozważyć, jaki model opon byłby najstosowniejszy dla tego auta. Ostatni etap to wybór konkretnych opon spośród wielu modeli i marek. Zakup ogumienia nie jest łatwy, dlatego, jeżeli ktoś dokonuje zakupu po raz pierwszy, powinien zapoznać się z ofertami wielu producentów, poczytać co nieco na temat doboru opon, doradzić się ekspertów, a dopiero wtedy zdecydować się na kupno opon. Jest jeszcze jedna kwestia, otóż pojawia się pytanie, czy wymienić dwie opony, czy może cztery. Najlepiej oczywiście jest posiadać cztery takie same egzemplarze opon, choć przepisy nie zabraniają użytkowania różnych ich rodzajów.

jakie opony letnie

Oczywiście na jednej osi muszą pozostać bezwzględnie jednakowe opony. Używanie jednakowych czterech opon zwiększa bezpieczeństwo jazdy, natomiast dwa różne modele opon powodują rozbieżności w parametrach ogumienia. Pytanie, jakie opony letnie wybrać, pozostaje otwarte szczególnie dla niedoświadczonych kierowców, ale w dobie Internetu, kiedy prawie każdy ma dostęp do różnorodnych informacji, nie jest to takie trudne. Jeżeli ktoś umie wybierać pomiędzy wieloma modelami, to jest duże prawdopodobieństwo, że uda mu się dokonać zadowalającego zakupu. Opony letnie, które oferują marki takie jak Michelin, Goodyear, Continental, czy Bridgestone mają różne segmenty cenowe – ekonomiczny, średni i premium.

Czym one się różnią i jakie opony letnie wybrać w takiej sytuacji?

Najważniejsza relacja dotyczy tutaj stosunku ceny do jakości opon. Modele najtańsze raczej nie dorównują tym z górnej półki. Te, które zaliczają się do najwyższej klasy, charakteryzują się najwyższym poziomem technologicznym, jednak podczas spokojnej jazdy i niewielkich przebiegach, trudno będzie odkryć ich wszystkie możliwości. Najtańsze opony są produktami takich marek jak Dębica, Barum, Sava, Dayton. Marki te tworzone są według starszych, sprawdzonych technologii, które były już wcześniej wykorzystywane.

Należą one do klasy ekonomicznej, tu pojawiają się również nowości takie jak marka azjatycka – Zeetex. Te ekonomiczne opony są po części już sprawdzone i gwarantują stabilne parametry. Takie opony najlepiej sprawdzają się w samochodach średniej klasy i w umiarkowanych warunkach miejskich. Jeżeli komuś zależy, by kupić opony jak najtaniej, to właśnie wymienione marki będą dla niego najstosowniejsze. Ale są też wspomniane opony klasy średniej, będące niejako kompromisem między jakością , a ceną ogumienia. Należą tu takie marki, jak Fulda, BFGoodrich, Kleber, Firestone, Hankook. Można je stosować w różnorodnych autach, mało i wielolitrażowych. Nadają się tez na dłuższe trasy.

jakie opony letnie w autavh

Czyli mamy już odpowiedź na pytanie jakie opony letnie wybrać, gdy planujemy wyjechać gdzieś poza miasto. Takie opony pasują osobom preferującym różne style jazdy, od spokojnego po umiarkowany. Opony, które można zakupić po średniej cenie okazują się lepsze od tych ekonomicznych, są stosowane przez osoby, którym jednocześnie zależy na komforcie jazdy, jak i na w miarę przystępnej cenie. Ostatnia klasa opon – premium jest nazywana arystokracją pośród ogumienia. Tego typu opony powstają z myślą o kierowcach mających wysokie wymagania.

Takie opony dobrze sprawdzają się przy mniej sprzyjających warunkach pogodowych, a także doskonale spisują się na różnych nawierzchniach. Opony premium to także spore wyzwanie dla producentów. Najlepsze jakościowo i jednocześnie najdroższe opony wymagają na przykład licznych badań, dla sprawdzenia ich skuteczności. Jednak producenci nie żałują środków na innowacyjne rozwiązania, gdyż opony są ich swoistą wizytówką. Do największych marek premium należą Bridgestone, Pirelli, Continental, Dunlop, Goodyear oraz Michelin.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here