Charakterystyka opon zimowych

Wielkimi krokami zbliża się czas, kiedy będziesz musiał założyć do swojego auta opony zimowe. Wiele osób zastanawia się nad celowością tego zabiegu. My w dzisiejszym artykule przybliżymy charakterystykę opon zimowych. Jednocześnie postaramy się wskazać Ci, dlaczego warto zainwestować w opony zimowe.

Jakie są zalety opon zimowych?

Skoro masz zdecydować się na zakup opon zimowych, to najpierw powinieneś poznać ich zalety. Podstawowym atutem opon zimowych jest fakt, że podnoszą one poziom bezpieczeństwa podczas podróżowania w warunkach zimowych. Opony zimowe zapewniają lepszą przyczepność na mokrej, zaśnieżonej lub oblodzonej nawierzchni. Ponadto gwarantują krótszą drogę hamowania. Wpływa na to przede wszystkim bardziej miękka mieszanka gumy, która optymalne właściwości uzyskuje w temperaturze poniżej 5-7 stopni. Specyfika mieszanki gumy w oponach zimowych wynika z większej zawartości krzemionki. Warto zaznaczyć, że w wielu krajach europejskich zmiana opon na zimowe jest regulowana przepisami prawa. W Polsce nie ma takiego obowiązku, co nie zmienia faktu, że powinieneś zadbać o swoje bezpieczeństwo.

Czym różnią się opony zimowe od letnich?

Zastanawiasz się, czym różnią się opony zimowe od letnich? Przed chwilą wspomnieliśmy o elastyczności opon. Modele zimowe są bardziej elastyczne, ponieważ pracują w niższych temperaturach. Opony letnie są wykonywane z nieco twardszej mieszanki, która nie będzie rozpływać się w temperaturach sięgających 30 stopni.

Kolejną różnicą jest budowa bieżnika. Opony zimowe mają bardziej agresywną i skomplikowaną strukturę bieżnika. Poza tym bieżnik opon zimowych jest głębszy od modeli letnich. Zasadniczo opony zimowe powinny być także nieco szersze od opon letnich. Dlatego, zanim zdecydujesz się na zakup opon zimowych, sprawdź rozmiary, jakie dopuszcza producent Twojego auta. Wybierz model nieco szerszy od dotychczasowych opon, ale jednocześnie taki, który mieści się w parametrach podanych przez producenta.

Jakie wady mają opony zimowe?

Oczywistym mankamentem opon zimowych jest fakt, że musisz wydać pieniądze na ich zakup. Czy jednak oprócz kosztów związanych z wymianą opon można wskazać jeszcze jakieś wady tego rozwiązania? W porównaniu do letnich opony zimowe generują nieco większy poziom hałasu. Różnicę możesz łatwo dostrzec, analizując parametry na etykietach poszczególnych opon. Łatwo zauważysz, że na ogół opony zimowe są głośniejsze od opon letnich. Fakt ten jest podyktowany głębokością bieżnika w oponie. W lamelach i rowkach gromadzi się powietrze, które w trakcie jazdy powoduje głośniejszą pracę opony. Z drugiej strony poziom hałasu wywołanego przez opony zimowe z pewnością nie będzie dla Ciebie zbyt uciążliwy.

Przekonałeś się do zasadności założenia opon zimowych? Teraz pewnie zastanawiasz się gdzie znaleźć najlepszy model? Sprawdź tanie opony zimowe Kleber 225/45 R18 ze sklepu Tire Expert. Znajdziesz tam szeroki asortyment opon zimowych. Będziesz mógł swobodnie wybierać pomiędzy oponami budżetowymi, klasy średniej oraz modelami premium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here