Bezpieczniki są niezwykle ważne w każdym układzie energii elektrycznej. Ich głównym zadaniem jest ochrona całego obwodu jak i poszczególnych urządzeń przed potencjalnym uszkodzeniem. W momencie rozpoznania zagrożenia, bezpiecznik załącza się, odcinają zasilanie w wybranych częściach obwodu lub w całości. Dzięki temu negatywne konsekwencje usterek mogą zostać znacząco ograniczone, a groźba powstania pożaru wyeliminowana. Poniżej przedstawia specyfikację poszczególnych grup bezpieczników oraz udzielamy porad związanych z ich zakupem i zastosowaniem.
Topiki – konwencjonalne i popularne bezpieczniki topikowe
Bezpieczniki topikowe znajdują zastosowanie w różnych budynkach i przestrzeniach. Mogą obsługiwać układy w budynkach mieszkalnych, jak i tych o użytku przemysłowym. Ich głównym zadaniem jest odłączenie obwodu w momencie, gdy dojdzie do zwarcia lub gdy maksymalna wartość prądu zostanie przekroczona.
Jak wygląda mechanizm działania? Jest dość prosty – w sytuacji nadmiernego nagrzania, dochodzi do stopienia topika (niedużego elementy ulokowanego na wkładce), co inicjuje odcięcie dopływu. Po przepaleniu konieczna jest wymiana bezpiecznika topikowego na nowy.
Bezpieczniki przepięciowe – czyli popularne korki
Kolejnym popularnym i chętnie stosowanym typem bezpieczników są modele przepięciowe, nazywane potocznie korkami. Z tego typu bezpiecznikami prawdopodobnie każdy mógł mieć w życiu kontakt. Ich działanie jest bardzo proste – gdy dochodzi do przepięcia lub niebezpiecznego zwarcia, bezpiecznik odcina prąd od całego obwodu. Czyli, następuje znane wszystkim – wybicie korków.
Bezpieczniki przepięciowe są chętnie stosowane w różnego typu budynkach; także w tych, gdzie zastosowano dodatkowe osłony przeciwpiorunowej. Bezpieczniki przepięciowe mogą osłonić cały budynek oraz znajdującą się w nim instalację przed przepalaniem, a także – przed wystąpieniem pożaru.
Bezpieczniki różnicowoprądowe
Instalacje elektryczne w nowoczesnych budynkach zawierają niekiedy kilka form zabezpieczeń. Mogą wśród nich znajdować się bezpieczniki różnicowoprądowe, będące wysoce wydajną formą zabezpieczenia. Działają one wykorzystując prawo Kirchoffa, określające równowartość sumy prądu wpływającego i wypływającego. W przypadku naruszenia tej równowartości bezpiecznik doprowadza do wyłączenia obwodu.
Tak zaawansowana aparatura modułowa, elektryczna nie może być jednak stosowana we wszystkich budynkach. Najczęściej, obsługuje ona nowoczesne budynki jednorodzinne, spełniające wyśrubowane normy techniczne.
Awaria instalacji – co wówczas robić?
Bezpieczniki mają uchronić Ciebie oraz cały układ przed niebezpiecznymi sytuacjami, w tym również przed wystąpieniem zapłonu i pożaru. Jak sobie poradzić w sytuacji, gdy do nich dojdzie? Przede wszystkim – należy skorzystać z bezpiecznych form ugaszenia płomienia. Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie gaśnicy proszkowej lub śniegowej, która pozwoli zahamować niebezpieczne procesy spalania.
Warto pamiętać, że bezpieczniki to elementy działające niemal natychmiast, w wyjątkowo krótkim czasie, które pozwalają zapobiec wielu niepożądanym sytuacjom.