Ile można jeździć na tablicach poprzedniego właściciela?
Ile można jeździć na tablicach poprzedniego właściciela?

W Polsce, po zakupie używanego samochodu, można jeździć na tablicach poprzedniego właściciela przez okres 30 dni od daty zmiany właściciela pojazdu. Po tym czasie konieczne jest rejestracja pojazdu na nowego właściciela i wyrobienie indywidualnych numerów rejestracyjnych.

Czy jeżdżenie na tablicach poprzedniego właściciela jest legalne?

Ile można jeździć na tablicach poprzedniego właściciela?

Czy jeżdżenie na tablicach poprzedniego właściciela jest legalne? To pytanie, które wielu kierowców zadaje sobie przy zakupie używanego pojazdu. Odpowiedź brzmi: tak i nie.

Zacznijmy od tego, że posiadanie własnej rejestracji to podstawa w przypadku każdej zarejestrowanej w Polsce maszyny. Jednakże istnieje kilka wyjątków dotyczących jazdy po drogach publicznych bez swoich indywidualnych numerów rejestracyjnych.

Pierwszym wyjątkiem są tzw. „tablice tymczasowe”. Są one wystawiane przez organy administracji państwowej lub jednostki samorządu terytorialnego dla celów przewozowych lub inne niż przewóz osób i rzeczy oraz do czasowego użytkowania pojazdów mechanicznych o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony (np.: ciężarówek). Właśnie dzięki nim możemy poruszać się naszym autem po drogach nawet przed uzyskaniem osobistej numerycznej identyfikacji.

Drugim przypadkiem pozwalającym nam korzystać z cudzych blistr kanadyjskich są „tablice handlowe”, nazywane też potocznie białymi tablicami czyli B+L+takiej a takiej liczbie cyfr/ liter-odprowadzają one podatki. W takim wypadku jest to forma zezwolenia na jazdę, która przysługuje wyłącznie przedsiębiorcom prowadzącym działalność transportową.

Wracając do pytania o legalność korzystania z tablic poprzedniego właściciela – tutaj już sytuacja nieco się komplikuje. Z jednej strony, jeśli chodzi o prywatne pojazdy i osoby fizyczne istnieją ograniczenia czasowe dla nowego właściciela auta bez własnych numerów rejestracyjnych. Należy jednak pamiętać, że termin ten dotyczy tylko okresu między sprzedażą a dokonaniem formalności wymaganych przez prawo (czyli przydzieleniem osobistej numerycznej identyfikacji).

Zgodnie bowiem ze stanowiskiem Ministerstwa Infrastruktury „po nabyciu samochodu używanego można nim poruszać się po drogach publicznych jedynie za pomocą ważnego dowodu rejestracyjnego”. I tu należy dodać – dowód ten musi być wystawiony na nazwisko nowego nabywcy lub odnotowany został fakt jego zakupu w rubryce III Karty Pojazdu.

Z drugiej strony natomiast posiadanie cudzych blistr kanadyjskich przez kilka tygodni czy nawet miesięcy nie zostanie ukarane mandatem czy innymi sankcjami prawnymi jak np.: punkty karne . Jednakże warto mieć świadomość tego, że w przypadku kontroli policji kierowca nie będzie miał możliwości udokumentowania faktu własnej rejestracji pojazdu.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na fakt, iż posiadanie cudzych blistr kanadyjskich może skutkować problemami podczas ewentualnych ubezpieczeń OC lub AC – tutaj firmy ubezpieczeniowe często odmawiają pokrycia kosztów wypadków drogowych bądź kolizji spowodowanych przez osoby korzystające ze złamania przepisów.

Podsumowanie

Zgodnie z prawem jazda po polskich drogach bez swojej indywidualnej numerycznej identyfikacji jest dozwolona jedynie w kilku wyjątkowych sytuacjach jak np.: tablice tymczasowe czy handlowe (B+L). W pozostałych przypadkach obecność prywatnych blistr kanadyjskich stanowi naruszenie prawa. Choć to właśnie ten drugi scenariusz dotyczy największej liczby kierujących używanymi samochodami – warto pamiętać o rygorystycznych wymogach formalno-prawnych wynikających ze zmiany właściciela pojazdu oraz konsekwencjach finansowych mogących się wiązać z niestosownym użytkowaniem auta przed uzyskaniem osobistej rejestracji numerowej .

Wezwanie do działania: Aby poznać odpowiedź na pytanie dotyczące ilości czasu, jaki można jeździć na tablicach poprzedniego właściciela, zachęcam do odwiedzenia strony https://www.samorozwijalnia.pl/.

Link tag HTML: Samorozwijalnia

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here