Czy mając własny samochód, trzeba dużo wydawać

Kierowcy mają dużo wydatków. Sam zakup auta wymaga niekiedy ogromnych nakładów finansowych. Do tego trzeba doliczyć paliwo, którego cena znowu rośnie, obowiązkowe ubezpieczenia, naprawy, wymiany olejów eksploatacyjnych i wiele innych. W związku z tym wszystkim w skali miesiąca i całego roku zbiera się spora suma. Można jednak oszczędzać. Jak to zrobić?

Dysponowanie własnym autem daje swobodę i komfort podczas poruszania się, ale jednocześnie sporo kosztuje. Aby obniżyć wydatki, można wdrożyć strategię oszczędzania — wtedy szybko zauważysz poprawę w domowym budżecie.

5 prostych sposobów na oszczędności dla właścicieli samochodów

Oszczędzanie nie musi być trudne — nawet dla właścicieli samochodów. Na początku wymaga podjęcia odpowiednich decyzji, a później uważności na drodze i poza nią. W efekcie pozwala jednak oszczędzać środki i unikać wysokich oraz niespodziewanych wydatków. O czym warto pamiętać? Na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę?

1. Wybierz oszczędne auto

Duże auta o sporej mocy nie są na pewno oszczędne. Już sama masa wymaga z reguły dużego spalania, aby samochód mógł jeździć. Większa moc również wpływa na tempo ubywania paliwa z Twojego baku. Kupując auto, zastanów się, czy rzeczywiście potrzebujesz np. SUV-a z silnikiem 4.0, czy może jednak wystarczy Ci znacznie mniejsza, bardziej ekonomiczna opcja.

Jeśli się na nią zdecydujesz, będziesz mógł zaoszczędzić od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych miesięcznie. W skali roku daje to oszczędność na poziomie nawet kilku tysięcy. Oczywiście wszystko odbywa się kosztem wygody, którą zapewnia duże, przestronne auto o sporej mocy. Nie każdy go jednak potrzebuje — dla singli czy małych rodzin nie jest ono czymś koniecznym.

Rezygnując z dużego pojazdu, możesz zaoszczędzić i zrobić coś dobrego dla planety. Ekonomiczna jazda jest w tym wypadku również bardziej ekologiczna. Możesz rozważyć też zakup auta elektrycznego, które jest ogólnie uznawane za tanie w eksploatacji. Na stronie https://rankomat.pl/elektryczne-samochody znajdziesz najważniejsze informacje na ten temat.

2. Jeźdź zgodnie z przepisami

Obecnie za przekroczenie prędkości grożą wysokie mandaty. Kierowca, który będzie jechał ponad 70 km/h więcej, niż jest to dopuszczalne, zapłaci 2 500 zł. Jeśli będzie w stanie recydywy, nawet 5 000 zł. Do tego wszystkiego trzeba doliczyć punkty karne, za które można stracić prawo jazdy (a jego odzyskanie jest czasochłonne i wymaga inwestycji środków). Inne przewinienia niż przekraczanie prędkości również są karane wysokimi grzywnami.

Jeśli chcesz oszczędzać, stosuj się do przepisów ruchu drogowego. W ten sposób unikniesz mandatów, ale zwiększysz też swój poziom bezpieczeństwa w trasie. Ryzyko kolizji z Twojej winy będzie ograniczone. Nie będziesz więc musiał ponosić kosztów napraw i ryzykować tego, że Twoja składka na obowiązkowe ubezpieczenie pojazdu wzrośnie.

3. Regularnie usuwaj usterki w pojeździe

Nawet drobne awarie mogę prowadzić do tych większych, w tym nawet do zepsucia całych układów — np. problem z chłodnicą może doprowadzić do uszkodzenia silnika. Nie bagatelizuj objawów świadczących o tym, że z autem dzieje się coś złego. Jeśli zauważysz np. spadki mocy, niepokojące dźwięki wydawane przez pojazd w trakcie jazdy, szarpanie, udaj się do zaufanego warsztatu. Zleć diagnozę problemu, a jeśli zostaną wykryte jakieś problemy, zdecyduj się na naprawy.

Choć będzie się to wiązało z wydatkami, w dłuższej perspektywie tak naprawdę pozwoli Ci zaoszczędzić. Usterki nie będą postępowały, a Ty nie będziesz obciążony ryzykiem tego, że auto zepsuje się w trakcie jazdy i będziesz musiał zapłacić za jego odholowanie do domu lub do warsztatu.

4. Kup tanie OC i nie przepłacaj za inne ubezpieczenia

Polisy OC mają taki sam zakres niezależnie od tego, jakie TU (towarzystwo ubezpieczeniowe) je oferuje. Jest to regulowane ustawowo. W związku z tym nieważne, na którą z nich się zdecydujesz, w każdym wypadku zapewnią Ci taką samą ochronę. W trakcie poszukiwań opcji dla siebie warto więc zdecydować się na najtańszą z nich, aby nie przepłacać. W tym celu skorzystaj z rozwiązania, jakim jest wyszukiwarka OC rankomat.pl. Dzięki niej zaoszczędzisz nawet do kilkudziesięciu procent środków.

Internetowe porównywarki przydają się też w kontekście innych polis — np. AC, NNW czy assistance. Znajdziesz w nich przejrzyste zestawienie propozycji różnych towarzystw. Będziesz mógł porównać ich koszty, proponowany zakres ochrony czy inne ważne czynniki. To zdecydowanie ułatwi Ci zakupy.

5. Wybieraj ekonomiczny tryb jazdy

Nie istnieje ekonomiczna prędkość, która pozwoliłaby oszczędzać na paliwie. Istnieje jednak ekonomiczny tryb jazdy, dzięki któremu paliwo w baku będzie zużywało się nieco wolniej. Jak go wybrać?

Przede wszystkim postaw na:

  • płynną jazdę bez nagłego zwalniania i przyspieszania,
  • jak najkrótszy czas poruszania się na pierwszym biegu,
  • unikanie wysokich obrotów silnika przy pracy na ostatnim biegu,
  • wyłączanie samochodu przy dłuższych postojach.

Dzięki temu będziesz mniej płacił za paliwo, bo mniej go zużyjesz — przy okazji zredukujesz ilość zanieczyszczeń przedostających się do środowiska.

Jeśli to możliwe, warto oszczędzać. Właściciele aut mogą ograniczyć wydatki związane z utrzymaniem pojazdów na wiele sposobów. Przede wszystkim warto jednak postawić na wybór oszczędnego pojazdu, przestrzeganie przepisów związanych z ruchem drogowym, regularne usuwanie usterek, zakup taniego ubezpieczenia oraz ekonomiczną jazdę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here