Motocykle są znane z tego, że zużywają dużo paliwa w porównaniu do innych pojazdów. Jednym z głównych powodów jest to, że silnik motocykla musi pracować ciężej niż silniki samochodowe ze względu na mniejszą pojemność i lżejszą konstrukcję. Ponadto aerodynamika motocykli może wpływać na większy opór powietrza, co również przyczynia się do większego spalania paliwa.
Wysoka moc silnika
Motocykle są jednymi z najbardziej ekscytujących pojazdów na drogach dzięki swojej szybkości, manewrowości i stylowemu wyglądowi. Jednak, często słyszy się skargi od motocyklistów dotyczące wysokiego zużycia paliwa przez ich maszyny. Dlaczego tak jest? Odpowiedź leży w mocy silnika.
Silnik to serce każdego pojazdu mechanicznego i bez niego nic by się nie ruszało. Silniki o większej mocy potrzebują więcej paliwa do pracy, ponieważ muszą spalać więcej energii dla uzyskania tego samego poziomu prędkości niż mniejsze jednostki napędowe.
W przypadku motocykli sportowych lub turystycznych o dużej pojemności silnika (np.: 600ccm-1000 ccm) moc może wynosić nawet kilkadziesiąt koni mechanicznych (KM). W porównaniu do samochodów osobowych średniej wielkości – które posiadają około 150 KM – różnica ta staje się bardzo znacząca.
To właśnie dlatego kierowcy samochodowi mogą osiągać imponującą szybkość na autostradzie przy stosunkowo niskim zużyciu benzyny podczas gdy już jazda z przeciętnymi prędkościami powyżej limitu dopuszczalnego we współczesnej ruchliwej sieci dróg sprawia że licznik rejestrujący ilość paliwa zaczyna się kręcić bardzo szybko.
Ponadto, motocykle o wysokiej mocy są często projektowane tak, aby osiągały maksymalne prędkości powyżej 250 km/h. Aby uzyskać taki poziom osiągów silnik musi pracować na bardzo wysokich obrotach co w konsekwencji wymaga więcej energii i wyższego zużycia benzyny.
Należy jednak podkreślić że to nie tylko moc silnika wpływa na zużycie paliwa przez motocykl. Inne czynniki mogą również mieć znaczący wpływ, np.: styl jazdy kierowcy czy stan techniczny pojazdu – regularna kontrola układu zapłonowego i filtra powietrza ma kluczowe znaczenie dla zachowania ekonomicznej pracy jednostki napędowej.
Warto wspomnieć także o tym że dobre nawyki dotykające stylu jazdy kierującego mają duże przełożenie na wydajność spalania. Jeśli jeździmy dynamicznie lub ciężarem ciała przesuwamy masę motocykla bez potrzeby -tak jak wiele osób robi- trzeba będzie zaopatrzyć się w dodatkowy bak by dostała nas tam gdzie chcemy a samochody będą nam uciekań za wszelką cenę…
Podsumowując: Motory sportowe oraz turystyczne posiadają większy silnik niż ich odpowiedniki osobowe dlatego ich moc jest większa. Wysoka moc silnika zwiększa zużycie paliwa, ponieważ potrzebuje więcej energii do osiągnięcia szybkości i utrzymania jej na stałym poziomie. Jednakże nie tylko siła napędowa wpływa na ekonomię spalania – regularna kontrola stanu technicznego maszyny oraz dobry styl jazdy są równie ważne w zachowaniu niskiego kosztów tankowania.
Dlatego motocykliści powinni dokładnie rozumieć jak działa ich jednostka napędowa i stosować odpowiednie nawyki aby uniknąć zbędnego wydatku na benzynę podczas swoich podróży drogowych.
Wezwanie do działania: Przejdź na stronę Patentmen.pl, aby uzyskać więcej informacji na temat sposobów oszczędzania paliwa przy jeździe motocyklem.