Czy mając prawo jazdy kategorii B można jeździć motorem 125?
Czy mając prawo jazdy kategorii B można jeździć motorem 125?

W Polsce, posiadając prawo jazdy kategorii B, można jeździć motorem o pojemności silnika do 125 cm3 oraz mocy nie przekraczającej 11 kW. Jednakże wymagane jest ukończenie dodatkowego szkolenia w ramach kursu na motorower lub zrobienie egzaminu praktycznego na kat. A1 (poza tymi sameymi warunkami jakie obowiązują przy zdawaniu dla osób bez innego prawa jazdy).

Prawo jazdy kategorii B a motocykle 125 cm3

Czy mając prawo jazdy kategorii B można jeździć motorem 125? To pytanie zadaje sobie wiele osób, które chciałyby przesiąść się na dwukołowy pojazd zamiast samochodu. Niestety odpowiedź nie jest jednoznaczna.

W Polsce obowiązują dwa rodzaje prawa jazdy: kat. A oraz kat. B. Pierwsza umożliwia prowadzenie wszelkiego typu motocykli, druga natomiast ogranicza to tylko do niewielkich skuterów i motorowerów o pojemności silnika do 50 cm3.

Jednakże istnieje wyjątek od tej reguły – osoby posiadające już prawo jazdy kategorii B przez co najmniej trzy lata mogą ubiegać się o dodatkowe uprawnienia, czyli tzw. „prawko” na motorower lub lekki motocykl (do pojemności silnika 125 cm3). Wymagane są jednak specjalne szkolenia teoretyczne i praktyczne oraz zdanie egzaminu państwowego przed komisją w Wojewódzkim Ośrodku Ruchu Drogowego.

Po uzyskaniu takiego dokumenty możemy legalnie poruszać się ulicami miasta na dowolnym modelach motorowerów lub małych motocyklach bez większych problemów z policją bądź kontrolami drogowymi – pod warunkiem oczywiście zachowania wszystkich wymogów wynikających ze standardowych przepisów ruchu drogowego.

Należy jednak pamiętać, że przepisy ruchu drogowego wymagają od motocyklistów stosowania specjalnych zasad i zachowań na drodze. Prowadzenie pojazdu dwukołowego jest znacznie trudniejsze niż prowadzenie samochodu, a dodatkowo ryzyko wypadku lub obrażeń ciała jest o wiele większe. Dlatego warto skorzystać z kursów doszkalających dla kierowców posiadających już prawo jazdy kat.B oraz szkoleń bezpiecznej jazdy na motorach 125 cm3.

Warto również wybrać odpowiedni sprzęt – lekkie motocykle są łatwiejsze do prowadzenia dzięki mniejszej masie i mocniejszym hamulcom niż tradycyjne modele powyżej 125 cm3. Niestety niektórzy producenci reklamują swoje produkty jako „motory” chociaż mają one pojemność silnika wynoszącą więcej niż dopuszczalne przez ustawodawstwo – można się natknąć np. na model Romet Ogar czy Jawa Mustang którego pojemność oscyluje między 200-250cm³ mimo nazwy „motorower”. W takiej sytuacji poruszanie się tymi pojazdami może być karane grzywną bądź utratą prawa jazdy.

Podsumowując: osoba posiadając prawo jazy kategorii B ma możliwość uzyskania uprawnień do prowadzenia motoroweru lub motocykla do pojemności 125 cm3. Warto jednak pamiętać, że prowadzenie pojazdu dwukołowego wymaga od nas znacznie większej ostrożności i uwagi niż prowadzenie samochodu oraz przestrzeganie specjalnych zasad ruchu drogowego. Zatem przed podjęciem decyzji o zakupie takiego pojazdu warto dobrze się zastanowić nad swoimi umiejętnościami i zaangażować w szkolenia bezpiecznej jazy na motorach czy kursy doszkalające dla kierowców posiadających już prawo jazdy kat.B.

Tak, mając prawo jazdy kategorii B można jeździć motorem o pojemności do 125 cm³. Zachęcamy do odwiedzenia strony https://bedetata.pl/ w celu uzyskania więcej informacji na temat bezpiecznej jazdy motocyklem.

Link tag HTML: https://bedetata.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here