olej

Olej silnikowy to jedna z tych substancji w samochodzie, która stosunkowo szybko ulega eksploatacji. Nic dziwnego – każdego dnia poddawany jest ekstremalnym warunkom. Aby go wymienić, warto jednak wiedzieć o nim kilka podstawowych faktów, które pomogą w doborze tego odpowiedniego.

Dlaczego olej jest w ogóle tak ważny?

Olej silnikowy pełni w samochodzie szereg istotnych funkcji. Przede wszystkim jest on substancją smarującą, która zmniejsza tarcie pomiędzy poruszającymi się podczas pracy elementami silnika, takimi jak cylindry i tłoki. Drugim jego ważnym zadaniem jest odbieranie ciepła od elementów silnika, a także zanieczyszczeń, które powstają na skutek spalania. Odprowadza je do specjalnego filtra oleju, który oczyszcza olej z nagromadzonych w nim zabrudzeń.

Jednak na tym nie kończy się rola oleju silnikowego. Dzięki swoim właściwościom smarującym jest on bowiem odpowiedzialny nie tylko za zmniejszenie oporów i ochronę elementów pracujących. Odpowiada także za redukcję hałasu i uszczelnienie komory spalania. Co więcej, jego obecność znacząco przyczynia się do zmniejszenia zużycia paliwa poprzez ułatwienie pracy elementów ruchomych.

Tak wiele funkcji pokazuje, że olej jest niezwykle ważny, a jego terminowa wymiana (wraz z filtrem) jest niezbędna w celu utrzymania wysokiej sprawności samochodu. Pomiędzy wymianami należy też regularnie kontrolować poziom oleju silnikowego i w razie potrzeby uzupełnić go, aby jego poziom nie spadł poniżej wyznaczonej normy. Mogłoby to doprowadzić do zmniejszenia sprawności, a nawet poważnego uszkodzenia silnika.

Co wchodzi w skład oleju?

W większości olej składa się z bazy, która – w zależności od rodzaju oleju – może być bazą mineralną, półsyntetyczną lub syntetyczną. Pierwsza z nich to najbardziej tradycyjna wersja oleju silnikowego, oparta o wykorzystanie produktów mineralnych, czyli produktów rafinacji ropy naftowej. Oleje syntetyczne są w całości produkowane poprzez syntezę chemiczną. Oleje półsyntetyczne to mieszanka naturalnego, mineralnego oleju oraz syntetycznego.

Do bazy oleju dodawane są substancje regulujące jego lepkość. Ich zadaniem jest taka modyfikacja parametrów oleju, by niezależnie od temperatury zawsze zachowywał się tak samo. Kolejnym ważnym dodatkiem są substancje zapobiegające pienieniu.

Ostatni dodatek to substancje uszlachetniające, które mają za zadanie chronić silnik przed korozją i ograniczają osadzanie się produktów spalania na ściankach cylindra. Neutralizują także produkty spalania.

Jaki olej samochodowy wybrać?

Olej silnikowy należy wybrać na podstawie parametrów podanych przez producenta samochodu. Powinien on określić, jaki rodzaj oleju silnikowego jest zalecany do danego modelu, a także jaka jego ilość powinna zostać nalana dla optymalnej pracy silnika. Jest to najważniejsze kryterium, którym należy się kierować podczas wyboru.

Dobierając olej na podstawie specyfiki swojego auta, wystarczy sięgnąć po odpowiedni produkt ze strony https://liquimoly.sklep.pl/38-oleje-samochodowe. Z pewnością znajdziesz tam taki, który będzie najlepszy dla twojego pojazdu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here