Co to za firma Benelli?
Co to za firma Benelli?

Benelli to włoska firma motocyklowa założona w 1911 roku. Od tamtej pory specjalizuje się w produkcji wysokiej jakości motocykli, skuterów i quadów. Benelli jest znana z innowacyjnych rozwiązań technologicznych oraz stylowych projektów swoich pojazdów, co przyciąga fanów na całym świecie. W ostatnich latach marka koncentruje się również na rozwijaniu elektrycznej gamy produktowej i wprowadzeniu nowych modeli do oferty.

Historia firmy Benelli

Firma Benelli to jedna z wiodących marek motocyklowych na świecie. Znana jest nie tylko ze swoich wysokiej jakości maszyn, ale również z bogatej historii i tradycji.

Historia firmy sięga lat 1911-ego, kiedy Teresa Benelli założyła małą manufakturę produkującą części zamienne do rowerów i motocykli. Wkrótce potem jej synowie – Giuseppe, Giovanni, Francesco oraz Domenico – postanowili rozszerzyć działalność o produkcję własnych pojazdów dwukołowych.

W latach trzydziestych XX wieku firma rozwijała się bardzo dynamicznie pod przewodnictwem młodszych braci – Giulio oraz Romolo Benelliego. Produkowali oni modele takie jak K2 (250cc), Bialbero (350cc) czy Sei Giorni (175 cc). Ta ostatnia stała się legendarna dzięki zwycięstwu w prestiżowych zawodach Six Days Enduro.

Podczas II Wojny Światowej fabryka została zbombardowana przez aliantów co doprowadziło do przeniesienia produkcji poza miasto Pesaro a następnie całkiem zaprzestania działań produkcyjnych by uniknąć konfiskaty przez Niemców.

Po wyzwoleniu kraju przez wojska amerykańskie wznowiono produkcje modelu Leoncinno Sport który okazał sie wielkim hitem rynku europejskiego.
Jednakże sukcesy ekonomiczne nie zapobiegły rodzinnej tragedii – w 1951 roku Giulio Benelli zginął podczas testów swojego prototypu motocykla.

W ciągu kolejnych lat firma zmieniała właścicieli i była stopniowo przejmowana przez różne koncerny, takie jak Moto Guzzi czy De Tomaso. W tym okresie na rynek trafiło wiele modeli, które stały się ikonami marki – m.in. Tornado Tre (900cc), TNT (1130 cc) oraz TRK502X.

Obecnie Benelli jest własnością grupy Qianjiang Motorcycle Company Limited z Chin która kupiła firmę od poprzedniego właściciela – koncernu italo-amerykańskiego Piaggio.
Benelli ma siedzibę we Włoszech a produkcja maszynek przeniosłą sie do fabryki QJ w Wenling City w Chiny gdzie powstają modele o pojemności silników: 125 cm³-500cm³

Mimo że dzisiaj to już inna organizacja niż ta założona ponad sto lat temu, warto pamiętać o bogatej historii firmy i jej wkładzie do światowej kultury motoryzacyjnej. Dlatego też nowe modele czerpią inspirację ze starych projektów ale są dopasowane aktualnym wymaganiom rynku a głównym celem jest wprowadzenie benellistycznych emocji zarówno dla początkujących jak i bardziej doświadczonych motorowerzystów .

Zapraszamy do zapoznania się z firmą Benelli, producentem motocykli oraz broni strzeleckiej. Więcej informacji na temat firmy znajdziesz pod adresem: https://bialamagia.pl/.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here